internetové noviny / elektronický archiv

Vláda zatáhla do sporu s DS německou SPD

Spd19. ledna 2010 Hlavní opoziční strana Německa SPD (Sociálně demokratická strana) figuruje v návrhu Fischerovy vlády na rozpuštění Dělnické strany. Projev poslance německého parlamentu za SPD měl v roce 2008 v Hradci Králové překládat minulý týden zadržený Milan Hroch.

Podle návrhu, zpracovaného renomovanou advokátní kanceláří Tomáše Sokola, se měl německý poslanec 16. srpna 2008 zúčastnit akce „Den svobody“, kterou nakonec hradecký magistrát zakázal. Jméno poslance však ve vládním návrhu uvedeno není. „To by měl snad nejlépe znát váš soukmenovec Hroch,“ kličkoval před soudem v Brně právník Sokol, když byl na jméno poslance dotázán předsedou DS.

Teprve po přestávce advokát vlády přiznal, že v jeho návrhu zřejmě došlo k tiskové chybě. Místo strany SPD měla být v textu uvedena NPD (Národnědemokratická strana Německa), se kterou DS oficiálně spolupracuje na regionální úrovni.

NPD však v německém parlamentu žádné poslance nemá. Její zástupci jsou pouze v zemských sněmech v Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku.

„Je to jen z mnoha důkazů o nesmyslech v návrhu na zákaz naší strany,“ komentoval případ předseda DS Tomáš Vandas. Podle něj by se vláda měla oficiálně omluvit německé opoziční straně, když její značku ledabyle zneužívá při potírání jiného politického subjektu. Pod návrhem vlády je podepsaný český premiér.

Hroch

Návrh vlády ČR na rozpuštění DS. Zdroj: Nejvyšší správní soud

SPD je nejstarší a nejpočetnější politická strana v Německu a jedna z nejstarších stran na světě. Ačkoliv má strana své kořeny v dělnickém hnutí, mění se zejména v posledních letech ve stranu liberálně středolevé orientace.

Nejen DS, ale i SPD čelila v minulosti svému zákazu. K němu nakonec skutečně došlo. Po nástupu Adolfa Hitlera k moci byla strana v dubnu 1933 rozpuštěna. Její představitelé byli vězněni v koncentračních táborech. Část členů SPD bojovala ve Španělské občanské válce.

-jk-

Kdo v minulosti rozpustil SPD?

ok Děkujeme za Váš hlas.
  1. Jan Fischer 78
  2. Adolf Hitler 1284
  3. Tomáš Sokol 80