internetové noviny / elektronický archiv

Veterán evropských nacionalistů Le Pen (82) se vrací

Le-pen

Jean-Marie Le Pen ve svém volebním okrsku na jihu Francie získal dokonce asi 25 procent. Komentáře to označují za návrat FN na politické výsluní... FOTO: ARCHIV DL

24. března 2010 Dva úspěchy v poslední době zaznamenala národně orientovaná pravice v Evropě. Ve Francii se o něj zasloužil Jean-Marie Le Pen (FN) a v Rakousku Barbara Rosenkranz (FPÖ).

Začátkem měsíce března se konaly volby do zemského sněmu Dolního Rakouska. V těchto volbách získala strana FPÖ (Freiheitlichen Partei Österreichs), která je našemu smýšlení velmi blízká, jednoho zemského zastupitele. Stala se jím Barbara Rosenkranz.

„Náš volební výsledek jsme více jak zdvojnásobili. Tímto byla naše volební očekávání naplněna a překročena. Chtěla bych poděkovat všem voličům,“ uvedla k volebnímu výsledku Rosenkranz, která rovněž kandiduje za FPÖ na spolkovou prezidentku.

Předseda poslaneckého klubu FPÖ NÖ Gottfried Waldhäusel byl s výsledkem voleb také velmi spokojen. Poděkoval všem voličům a funkcionářům strany.

FpoMO DSSS Znojmo, která sousedí s Dolním Rakouskem, tento volební úspěch velmi těší a gratuluje k volebnímu úspěchu Barbaře Rosenkranz, jakožto celé FPÖ. „Je to jeden z mnoha dalších příkladů, že evropské nacionální strany stále posilují. Věříme, že ve volbách do naší poslanecké sněmovny v tomto roce dosáhneme podobných úspěchů,“ uvedl předseda znojemské pobočky DSSS Arnošt Zittner.

Nečekaný úspěch zaznamenala i francouzská Národní fronta (FN) se známým vůdcem Jean-Marie Le Penem. Ten letos v červnu oslaví 82. narozeniny. Po několika letech nezdaru se jeho strana opět vrací na scénu. Potvrdily to víkendové krajské volby.

FN obdržela celostátně 9,5 procenta hlasů, i když se druhého kola účastnila jen ve 12 krajích. Jean-Marie Le Pen ve svém volebním okrsku na jihu Francie získal dokonce asi 25 procent. Komentáře to označují za návrat FN na politické výsluní

Národní fronta vznikla roku 1972 a její původní název zněl Národní fronta za národní jednotu. Založil ji se skupinou frontových spolubojovníků Jean-Marie Le Pen, který je vůdčím představitelem hnutí dodnes.

Le Pen je zosobněním francouzského vlastence, který se v patnácti letech zapojil do hnutí odporu proti německé okupaci, aby po letech, coby francouzský důstojník – výsadkář, bránil územní celistvost Francie proti alžírským partyzánům, vraždícím francouzské civilisty a vlastní lidi, kteří zůstali věrni Francii.

„Z úspěchu Le Penovy Národní fronty mám samozřejmě radost. On je příkladem nejen pro Francouze, ale všechny vlastence v Evropě. I přes svůj pokročilý věk bojuje za své celoživotní myšlenky, které nikdy nezměnil, na rozdíl od jeho liberálních a levicových odpůrců,“ uvedl k výsledku FN v krajských volbách Tomáš Vandas, volební lídr DSSS.

-red-

Staňte se fanoušky Dělnických listů na FACEBOOKU