internetové noviny / elektronický archiv

Vandas: Polistopadový režim se zdiskreditoval

Img-5200_2

Předseda Dělnické strany na 1. máji v Brně. FOTO: MATYÁŠ SOMBATI

4. června 2009 Takovou předvolební kampaň předseda Dělnické strany Tomáš Vandas nepamatuje. Jednou nahoře, jednou dole, kvantum události jako na houpačce.

Na počátku roku bojoval u brněnského správního soudu o existenci svého hnutí. Vyhrál – k nelibosti všech fanatických odpůrců Dělnické strany.

Minulý měsíc jej spoutaného těžkooděnci „nakládali“ společně s dalšími čtyřiceti lidmi do policejních antonů. Kvůli pražskému shromáždění proti stažení předvolebních spotů.

Poslední víkend mu na předvolebním mítinku litvínovští osobně poděkovali za 17. listopad v Janově, protože po zásahu DS se situace ve městě konečně začíná ubírat lepším směrem. Přišel i starosta města, což by ještě v loňském roce bylo utopií.

Jaké budou další životní události muže, jehož strana svým razantním vstupem do politiky proměnila národ na dva tábory – stoupence a odpůrce polistopadového režimu – rozhodnou již zítra a pozítří voliči v evropských volbách.

Abychom si zkrátili čekání na volební výsledky, požádali jsme předsedu Tomáše Vandase o poslední předvolební rozhovor.

Jak byste stručně charakterizoval uplynulý rok svého života?
    
Jako velmi hektický. Hlavně se mnohé změnilo, co se týká Dělnické strany. Ten posun je obrovský a pozoruji to i z reakcí lidí, kteří mě zastavují, chtějí diskutovat o problémech, nebo třeba jen popřát hodně štěstí a vytrvalosti. Je to příjemné.

Členové a sympatizanti DS se podle médií vyznačují svým tetováním. Vy máte na své kůži taky nějaké?
    
Ne. V mém věku už je tato záliba poněkud nepatřičná. (smích)

A uvažujete o něm?
    
Opravdu ne. Přenechám to těm mladším.

Jste svobodný, ale sám prý také nejste. Máte nějakou přítelkyni? Plánujete rodinu?
    
Ano, přítelkyni mám. Přiznám se ale, že v současné chvíli na myšlenky o rodině nemám čas. Ale zcela určitě je to mým cílem někdy v budoucnu, řekněme za dva tři roky. Snad mám ještě čas a fyzicky se cítím také dobře. Uvidíme.

Novináři o vás píšou a mluví s pejorativním nádechem jako o „bývalém instalatérovi“, co si o tom myslíte?
    
To jen ukazuje, co je to za ubožáky a duševní chudáky. Posmívat se někomu, že se živil řemeslem? To může jen jedinec, který nikdy nic nedělal a který nemá ani ponětí o tom, co je manuální práce, jak je náročná a poctivá. Tam nejde nic ošidit. Já se za svoji práci nikdy nestyděl. Vzpomínám na ta léta rád.

Praha24-5-09-075_3 

Jednou nahoře, jednou dole... FOTO: MARTIN ZBELA

Z policejního antonu ke starostovi

Vnitro vytvořilo speciální útvar proti extremismu, máte obavy?
    
Nemáme se čeho bát. Mohou nás nesčetněkrát ponižovat, špinit, vymýšlet estébácké praktiky, ale nemohou nás zastrašit. My máme svoje názory, myšlenky, jdeme si za svým bez ohledu na hysterie, které vyvolává tento zkorumpovaný režim. A že jdeme správným směrem dokazuje i naše rostoucí popularita a podpora od lidí.

Jaké jste měl pocity během vašeho nedávného zatčení v Praze?
    
Ty myšlenky byly velmi různorodé. Na jedné straně neustále slýcháme slova o demokracii, svobodě slova a projevu, a na druhé straně jsou zatčeni vedoucí představitelé opoziční strany a kandidáti do Evropského parlamentu jen proto, že šli spořádaně po pražském chodníku. Tak kde to žijeme? Bohužel na to nelze odpovědět jinak, než že v nové totalitě.

Podal jste žalobu proti magistrátu. Myslíte si, že národní socialismus a Milada Horáková budou tématem jednání soudu?
    
Pokud bude chtít soud rozhodnout skutečně nezávisle, nemůže se tomu vyhnout. Je totiž již potřeba jasně definovat, že pojem národní socialismus není nic špatného, ani protizákonného. Je to dlouholetá ideologie, která neodmyslitelně patří k československým dějinám. 

Proč je u nás taková snaha pošlapat a zneuctít národní socialismus?
    
Je to cílené. Záměrně se vyvolává souvislost s německým nacionálním socialismem třicátých let minulého století. Média a Systém se snaží vyvolat dojem, že spojením těchto slov – národní a sociální – dochází k propagaci nacismu. To je samozřejmě nesmysl, ale strašení lidí má svůj záměr.

Jeden víkend vás v Praze zatýkají na ulici jako zločince, další víkend si v Litvínově podáváte ruku se starostou města. Myslíte si, že u nás platí pořekadlo "jiný kraj, jiný mrav"? V čem je pro DS rozdíl mezi hlavním městem a regiony?
    
Rozdíl je zejména v chápání problémů. Pokud jde zvolenému starostovi, a je jedno z jaké je politické strany, o dobro občanů, musí se začít zabývat skutečnými problémy a nezavírat před nimi oči. Já jsem rád, že po našich aktivitách dochází například v Litvínově ze strany nového vedení města ke snaze problémy řešit, že v nás nevidí nepřítele, ale partnera k dialogu. A tak by tomu mělo být i jinde.

Paroubek seděl vedle „nacisty“

Podle serveru Aktuálně.cz kandiduje za DS do parlamentu „nacista“ Jiří Štěpánka. Vy osobně svého kolegu znáte bezmála patnáct let. Co si o něm myslíte?
    
Jirka Štěpánek je svědomitým člověkem, na kterého jsem se mohl vždy spolehnout. Působil například v zastupitelstvu pražského magistrátu, kde s ním zasedal i současný předseda ČSSD Paroubek. Ta snůška urážek o nacistovi se proto logicky dotýká i mě. Redaktorka, která tuto odpornou lež psala, nesahá Jirkovi ani po kotníky. Již se připravuje na tuto kreaturu podání trestního oznámení a žaloba na ochranu osobnosti.

Mimochodem když jste zmínil Paroubka, určitě vám neušla tzv. vajíčková aféra. O čem to svědčí, souhlasíte s tím?
    
Rozhodně nesouhlasím s žádným porušováním zákonů a narušováním mítinků jakékoliv politické strany. Ono to totiž může začít celkem nevinně vajíčky a může skončit kameny a dlažebními kostkami. 

Img-0811

DS vzdoruje režimu po roce 1989. FOTO: PETR KOTÁB

Jsme silní a budeme silnější

Jakou vidíte budoucnost České republiky?
    
Jistě nám o dalším politickém směřování napoví podzimní parlamentní volby. Budoucnost máme ve svých rukou a je jen potřeba nebýt pasivní a laxní k tomu, co se zde děje. Mám dobrý pocit z toho, že se nám postupně daří probouzet občany z pasivity, a hlasy, které říkají, že konečně mají koho volit – tedy DS – jsou toho důkazem.

Pokud režim zesílí ve svém tlaku na DS a její sympatizanty, jakou formou hodláte pokračovat dál?
    
Určitě si nikdo nemůže myslet, že bychom snad přestali dělat politiku. Očekávám, že vláda v září podá nový návrh na zákaz DS, ale nebojím se toho. Jsme silní a budeme ještě silnější. Budeme tedy i nadále pokračovat v naší trpělivé práci, zastávat se slušných občanů a hájit jejich práva. Parlamentní strany se zdiskreditovaly a nadějí lidí jsme dnes my. To je neoddiskutovatelné.

Poslední otázka míří k nadcházejícím eurovolbám. Co byste vzkázal všem voličům?
    
Zvažte pečlivě, komu dáte svůj hlas. Zda těm, co tady již dvě desetiletí devastují a rozkrádají naší zemi, nebo skutečné opozici – Dělnické straně – která se nebojí nazývat věci pravými jmény a nemilosrdně šlapat vládním elitářům po krku. Je to jen na vás, ale jsem přesvědčen, že volbou čísla 31 dáváte celému národu naději na změnu! Všem členům a příznivcům děkuji za podporu a za obětavost v předvolební kampani.

-red-

Osobní stránky předsedy DS: www.tomasvandas.cz