internetové noviny / elektronický archiv

Vandas: 17. listopadu se půjdu projít na Národní

Img-1337

Zcela určitě se půjdu projít na Národní třídu. A pokud mě bude chtít někdo doprovodit, nebudu proti. FOTO: ARCHIV DL

17. září 2009 Dva dny od Paroubkova stop! předčasným volbám, jeden den od Pecinova návrhu na zákaz Dělnické strany, dva měsíce do projevu bývalého komunisty Fischera, oslavujícího z pozice premiéra země pád komunismu před dvaceti lety. Čas přináší samá překvapení a politika paradoxy. Jak je vnímá předseda Dělnické strany Tomáš Vandas, na to jsme se ho zeptali v následujícím rozhovoru pro Dělnické listy.

Nedávné výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy si před Českým rozhlasem připomněli zástupci vlády včetně premiéra Fischera. Nepřipadá vám paradoxní, že jde o bývalé komunisty, kteří do strany vstoupili v době tuhé normalizace? 

Paradoxní je celá dnešní situace v České republice. Bývalí komunisté se slzou v oku vzpomínají na oběti okupace Československa, komunisté jsou v parlamentu, komunisté rozhodují v krajích. A jelikož jsou součástí široké parlamentní koalice, nikdo je z extremismu neobviňuje, jsou tzv. konstruktivní opozicí. Neslavný konec listopadových ideálů.

Blíží se 20. výročí sametové revoluce, jaké máte plány na 17. listopad?
    
Zcela určitě se půjdu projít na Národní třídu. A pokud mě bude chtít někdo doprovodit, nebudu proti. Rozhodně v tento den nemůžeme sedět doma a lamentovat nad tím, jací gauneři nám tady vládnou. Naopak, chce to aktivitu, odhodlání, bojovnost. Je potřeba říci rázné dost vládní mafii. 

Nebudeme sedět doma

Takže do Janova letos nedorazíte?
    
Letos ne. Loňský 17. listopad byl ale v Litvínově výjimečný a přelomový. Zapsal se nepochybně do historie naší země. Po dlouhé době dali lidé najevo svou nespokojenost.

Neobáváte se policistů v ulicích, Pecinovo ministerstvo vnitra přece již označilo 17. listopad za rizikový den… více ZDE
    
Pokud to půjde takto dál, bude rizikovým celý roční kalendář. To snad máme poslušně jako ovce vycházet do ulic jen tehdy, když nám to vláda dovolí? A pokud bude chtít režim použít proti opozici policejní sílu, jen tím doloží svoji slabost a strach. 

Chcete snad vyvolat nějakou druhou sametovou revoluci? Na plakátu DS Chce to deratizaci! píšete, že pravá revoluce teprve přijde… Co tím chcete občanům říct?
    
Sametovou revoluci v tom smyslu, jakým byl rok 1989, to určitě ne. My nebudeme s nikým uzavírat pochybné dohody a paktovat se s tímto zkorumpovaným režimem. My chceme demokratickou cestou zvítězit, odstavit je od moci a začít dělat pořádek. Tím je míněna ta deratizace. Očištění společnosti, vymýcení korupce a politického kšeftování, konec rozkrádání státního majetku na úkor daňových poplatníků.

Img-0615

Pokud bude chtít režim použít proti opozici policejní sílu, jen tím doloží svoji slabost a strach. FOTO: DAVID POLÍVKA

Myslíte si, že odklad voleb, ekonomická krize a dvacáté výročí režimu spolu nějak souvisí?
    
Může tomu tak být. Sociální demokraté zřejmě pochopili, že nemají tak dobré vyhlídky, jak si mysleli a nechtějí přebírat odpovědnost za vedení země v době krize. Doufají, že za půl roku bude ještě hůře a budou mít více voličů. Já si to nemyslím. Lidé by neměli zapomenout, kdo mění svoje názory jak se mu to hodí, a kdo říká pravdu za každých okolností.

Média stále mluví v souvislosti s DS o menšinách a cikánech, antikomunistickou politiku vaší strany nezmiňují. Proč myslíte, že tomu tak je?
    
O sdělovacích prostředcích v této zemi si myslím svoje. Samozřejmě, že je to záměr. Chtějí občanům namluvit, že naším jediným programem je boj proti cikánům. Pokud by totiž přiznali, že náš program je realistický a dobrý, spustilo by to nekontrolovatelnou lavinu, která by skončila naším okamžitým vpádem do poslaneckých lavic. Ono tomu stejně dojde, ale nebude to hned.

Přežijeme i korytáře Pecinu

Jak se připravujete na druhý návrh zákazu DS? Už jste sehnal pro svou stranu advokáta?
    
My se vládního návrhu na zákaz nebojíme. Přežili jsme Íčko Langera, přežijeme i toho korytáře Pecinu. Svoji stranu budu před soudem obhajovat sám, ale nepopírám, že budu vše důkladně analyzovat s našimi právníky. 

Dva návrhy zákazu strany v jednom roce, čím si vysvětlujete takovou aktivitu vlády?
    
Zřejmě vláda nemá nic jiného na práci. Ekonomika vykazuje růst, nezaměstnanost klesá, lidé se mají dobře a jsou s prací politiků spokojeni. To je samozřejmě nadsázka. Proč je vyvíjeno takové úsilí je celkem jednoduché. Bojí se našich myšlenek a názorů. Myslí si, že nás mohou zastavit, ale nepochopili, že už je pozdě. Ocitli se ve stejné situaci, jako komunisté v roce 1989. Ztratili smysl pro realitu a tak kolem sebe kopou.

-red-