internetové noviny / elektronický archiv

Svoboda podle selského rozumu

72740725. listopadu 2010 Největší svobodu vám dá čistý list papíru, tvrdí reklamní billboard propagující značkové vozidlo. Shodou náhod jsem si tento slogan přečetl minulý čtvrtek při návratu domů od brněnského soudu, kde padly první polistopadové tresty za veřejné projevy představitelů politické strany. Byl jsem účastníkem tohoto procesu.

Paní soudkyni k tomu dovedl zdravý selský rozum. Kritika imigrantů a kriminality Vietnamců je po zkušenosti s holocaustem nepřípustná. Může se totiž opakovat. Stejně tak je trestná politická satira na účet cikánů a Kocába. Některá slova, např. národní nebo sociální, jsou rovněž zakázána. Prý ale jenom v určité kombinaci a hlavně v kontextu. V jakém, to už posoudí policie a justice podle selského rozumu.

Celý proces šel jako po másle. Státní zástupce se nemusel vůbec snažit. Soudního znalce nikdo z obžalovaných nikdy neviděl. Vysvětlení totalitního rozsudku se muselo obejít bez přítomnosti kamer, to aby ten selský rozum zůstal doma pěkně pod pokličkou.

Čistý list papíru je skutečně zárukou osobní svobody, stejně tak zavřená ústa. Takovou svobodu jsme zde měli čtyřicet let. Mohli jsme svobodně nemluvit a civět do prázdna. O vše se postarala komunistická strana. Jaká úleva od všech starostí. Zdravý selský rozum si totiž vystačí s málem - jíst, pít, chodit na záchod, odpracovat si osmičku a hurá k televizi.

Myšlení je přítěž, říkat své názory zbytečné riziko. Stručně řečeno, čistý list papíru má oproti popsanému několik výhod. Zajistí vám maximální svobodu. Můžete si do něj zabalit třeba selský salám. A k zadnici je hygieničtější než novinový papír.

Martin Kněžický