internetové noviny / elektronický archiv

Starosta vyslechl názory účastníků mítinku DS

Img-0749_2

Starosta Litvínova v diskuzi s předsedou DS. FOTO: PETR KOTÁB

31. května 2009 Dělnická strana zakončila v sobotu svou mítinkovou kampaň k Evropským volbám, které se uskuteční 5. a 6. června.

První ze tří mítinků v severních Čechách začal v Postoloprtech na Lounsku. Městečko s pěti tisíci obyvateli se vyznačuje vysokou kriminalitou především cikánů. Letos v únoru se do Postoloprt na pozvání místních vydaly Ochranné sbory DS.

Podle místopředsedy DS Petra Kotába kolovaly před mítinkem DS v obci zvěsti, že má dojít k násilným střetům s cikány. Řadu slušných lidí to odradilo, takže výhružky splnily svůj účel. Vyslechnout si projevy představitelů DS přišlo jen několik odvážlivců, zbytek posluchačů tvořili policisté a skupina cikánů v rohu náměstí. Mítink proběhl v naprostém klidu a bez jakýchkoliv komplikací.

V Litvínově již byla situace mnohem příznivější. Právě zde došlo loni 17. listopadu k legendární Bitvě o Janov, která byla zlomovou událostí v dějinách Dělnické strany i národa a jeho odporu proti pokrytectví a nečinnosti politiků.

Volák: Snažíme se situaci zlepšit

Do Zámeckého parku přišlo zhruba šedesát lidí. S prvním projevem vystoupil předseda DS Tomáš Vandas, který se vrátil k zatčení čtyřiceti členů DS v Praze po rozpuštěném shromáždění na Palackého náměstí. Strana tam demonstrovala proti stažení předvolebních spotů z vysílání Českého rozhlasu.

„Najednou se objevil jakýsi úředník s tím, že jsme prý vyvolávali nesnášenlivost vůči imigrantům, takže akce byla předčasně ukončena. Chtěli jsme alespoň projít procházkou k Českému rozhlasu, což nám bylo antikonfliktním týmem umožněno… Jdeme si městem, docela příjemné počasí, najednou z ničeho nic přijely policejní antony plné těžkooděnců, ti nás všechny obklíčili a zatkli,“ popsal litvínovákům situaci v Praze Vandas.

Img-0766_4

Nejmladší návštěvník mítinku DS. FOTO: PETR KOTÁB

Dalším tématem Vandasova projevu byla situace v Litvínově po událostech v Janově. Během uplynulého půlroku došlo k zásadní změně na radnici - odvolání starosty Milana Šťovíčka. Novým starostou byl zvolen Daniel Volák.

I když se příznivci předešlého starosty nemohli s novou volbou smířit a dokonce proti novému starostovi sepisovali petici, Daniel Volák si posledními kroky pro zvýšení bezpečnosti ve městě získal přízeň řady občanů.

„Je tu víc strážníků, i město se snaží něco s tím dělat. Stále to není ideální, ale zlepšilo se to, je vidět změna k lepšímu,“ uvedla pro Dělnické listy Jana P. z Litvínova. Na mítink DS dorazil i starosta Volák, aby si vyslechl názory místních a krátce podebatoval s předsedou Tomášem Vandasem.

„Ty věci, na které jste upozornili, se snažíme řešit. Neslibujeme co nemůžeme, ale postupnými kroky se snažíme situaci zlepšit,“ řekl starosta po skončení mítinku DS lidem v Zámeckém parku.

Poklidnou atmosféru shromáždění se v jeho průběhu snažila narušit skupinka levicových studentů s transparenty „Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh!“. Účastníci mítinku je sice ignorovali, ale policie jejich přítomnost shledala za protizákonnou a odvedla je z místa konání ohlášené akce DS.

Postol-litvin-most30-5-09-088_3

Shromáždění DS v Mostě. FOTO: MARTIN ZBELA

Ředitel divadla vyhnal lidi do deště

Poslední mítink se konal na 1. náměstí v Mostě. I přes deštivé počasí dorazila necelá stovka sympatizantů Dělnické strany. Ti původně využili přístřeší hlavního vstupu do mosteckého divadla před zmoknutím, po upozornění členů antikonfliktního týmu, že řediteli divadla se přítomnost lidí před „jeho“ budovou ani trochu nezamlouvá, se zbývající část mítinku konala na volném prostranství náměstí.

Jiří Štěpánek, místopředseda DS, ve svém projevu apeloval na práva zaměstnanců. Nezaměstnanost na Mostecku za měsíc duben už překročila patnáctiprocentní hranici.

„Dnes, v době krize, vidíme, že zaměstnanci jsou velice ohroženi – nemají žádné zastání. Jestliže vládní místa něco dělají, tak je to obrana velkokapitálu. Všechny kroky proti krizi jsou k obraně zaměstnavatelů. Každý vládní protikrizový krok pomáhá, ulehčuje zaměstnavatelům. A já se ptám, na úkor koho? Na úkor zaměstnanců a drobných živnostníků! Tedy nás všech!“ řekl Jiří Štěpánek.

Shromáždění v Mostě důstojně završilo mítinkovou kampaň Dělnické strany k Evropským volbám. Za pár dnů se otevřou volební místnosti a lidé budou moci vyjádřit svou podporu kandidujícím politickým stranám. Šance Dělnické strany jsou nejvyšší v její dosavadní historii.

-red-

Fotogalerie

FOTO: MARTIN ZBELA, PETR KOTÁB


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie