internetové noviny / elektronický archiv

Otazníky nad likvidací Znojemských okurek

1_2

Likvidace národního hospodářství bohužel patří k hlavním symptomům režimu po roce 1989. FOTO: ARCHIV AUTORA

27. srpna 2009 Je to již pár let, co jihomoravské Znojmo přišlo o svou chloubu - několikasetletou tradici výroby Znojemských okurek. Spolu s ní zmizelo z regionu, kde je nezaměstnanost dlouhodobým problémem, několik stovek pracovních míst.

Ještě dnes nejsou všichni viníci tohoto „tunelu“ potrestáni. Jde o důsledek zběsilé privatizace státního majetku a touhy po zbohatnutí polistopadových elit. Znojemská konzervárna Znojmia, jejíž výrobky byly žádané nejen u nás, ale po celém světě, byla vytunelována a z majetku, který činil cca 200 milionů korun, byla dohledána necelá čtvrtina, a to hlavně z prodeje pozemků areálu.

A hlavní viníci, tj. Jan Halouzka a Antonín Žiška, který byl konfidentem StB, spolu s Jiřím Moravcem, tehdejším ředitelem závodu a bývalým znojemským zastupitelem za KSČM, dodnes nesedí ve vězení.

První problémy nastaly, když se přestal splácet úvěr Komerční bance ve výši 96 milionů korun. Šéfové podniku za nevýhodných podmínek prodali pod cenou ochranné známky Znojmie konkurenční společnosti Hamé Babice. Ochranné známky tehdejší Znojmie nabízeli Halouzka s estébákem Žiškou a spolu s Koláciem (KSČ), bývalým okresním prokurátorem ve Znojmě.

1980

Slavná minulost Znojemských okurek – rok 1980. FOTO: ARCHIV AUTORA

Nemovitý majetek převedli do rodinného družstva Mobility Zn, které založila sestra obviněného Halouzky Marcela Fialová. Předsedkyní se stala Dagmar Zlatohlávková, což je sestra konfidenta StB Žišky, a místopředsedkyní se stala Lenka Jandásková, dcera obviněného Halouzky. Základním kapitálem družstva je 50 000 korun.

Dne 16. září 2002 vkládá obviněný Halouzka nemovitý majetek Znojmie v hodnotě 172,9 milionů korun do jejich rodinného družstva a získává za tento obrovský majetek pouze 20 000 podíl družstva pro Znojmii. Dále také nezákonně přejmenoval Znojmii Trade Mark a.s. na Fruta a.s.

Po dvou letech se nemovitosti převedly zpět, ale byly v dezolátním stavu, a obnovení výroby již nebylo možné. Technické a výrobní zařízení za desítky milionů korun bylo rozkradené či odvezené do kovošrotu, zřejmě tak chtěli získat kapitál na další tunelování. Dále došlo ke značnému odebrání a následnému neuhrazení za zboží v hodnotě 12 milionů od společnosti Formeat, kde působil ve statutárních orgánech syn obžalovaného Halouzky.

06

Do šrotu... FOTO: ARCHIV AUTORA

Podobná situace byla i se společností Agros, která rovněž nezaplatila. Ve statutárních orgánech působili oba obžalovaní. Žaloba zcela opomněla roli, kterou hrál Jiří Moravec, bývalý ředitel a člen zastupitelstva města Znojma za KSČM. Obžalovaný Halouzka byl odsouzen ke 4 letům vězení a bývalý konfident StB Žiška ke 3 letům vězení. Ale již dnes určitě víme, že tito obžalovaní estébáci vstoupí do dějin jako pachatelé největšího hospodářského trestného činu v historii Znojemska.

Tyto tresty jsou za tak rozsáhlou trestnou činnost velmi směšné. Oba obvinění jsou stíhání v dalších tunelářských kauzách. Krajský soud rozsudek zrušil a dále prošetřoval prodej ochranných známek Znojmie, které vydražil za pochybných okolností za 1,9 milionů korun společnosti Hamé Babice exekutor Pavel Procházka (pravomocně odsouzen za zpronevěru). Soudní znalec ale ohodnotil známky v rozmezí 27 až 33 milionů korun.

P1060595

Místo výroby okurek bagry, Znojmia v troskách. FOTO: ARCHIV AUTORA

Několik desítek zaměstnanců stále dosud nemá vyplacené odstupné a výplaty. Po tomto největším „tunelu“ v historii Znojemska zůstane dluh 290 milionů korun. Termín nového soudního jednání stanovil předseda senátu na 2. září 2009.

Jakou roli hráli při ekonomické kriminalitě bývalí spolupracovníci StB? To je otázka, na kterou nikdo nedal seriózní odpověď. O tom, že v mnoha tunelářských kauzách měla StB své lidi, není pochyb. Pokusil jsem se alespoň o částečný obraz o bývalých spolupracovnících StB a jejich působení v různých firmách.

Rudolf Pikola

Vaše názory

z IP *** | 27.8.2009 11:47
Jde o důsledek hladkého změnu režimu bez změny lidí, co využili idealistické hlupáky jako byl a je Havel. Kdyby se to v ulicích měst hromadně střílelo, byla by malinká naděje, že tu bude líp. Takhle to muselo být od začátku jasné.
z IP *** | 27.8.2009 12:28
Pro pana Skoropacifistu: v Rumunsku se střílelo, ale prezidentem se stal Ion Iliescu, což byl komunista, co kdysi dělal čistky na bukurešťské univerzitě, a divil bych se, kdyby armádní důstojníci, co ho za revoluce podpořili, letěli. Demokratickou opozici označil za fašistické spiknutí a povolal proti ní zuřivé horníky. Tyhle komunistické typy jsou snad nezničitelné. Snad.
z IP *** | 27.8.2009 14:14
Je zajímavé, jak někdo za takový tunel dosta 3 a 4 roky ve vězení. To se může stát jenom u nás, kde je zlodějina legální, ale doufám a pevně věřím, že Dělnická strana tomuto chování zatne tipec.
z IP *** | 27.8.2009 15:01
to by člověk brečel.....
z IP *** | 27.8.2009 15:37
jednou z obžalob tohoto režimu který bude souzen bude bezpochyby zničení českého národního majetku...
z IP *** | 27.8.2009 16:18
verím, že sa DS postará o nápravu.
z IP *** | 27.8.2009 22:49
Zdravim tak vidite jeto furt dokola volte DS a snad uz bude lip pro tenhle nepoucitelnej národ jinak ho čeka zánik.
z IP *** | 28.8.2009 01:34
Tak tohle je okurková sezóna v praxi:-)))
z IP *** | 28.8.2009 01:37
Ale teď vážně: bruselská klika vymyslela, že se imigranti budou přerozdělovat z jižní Evropy. Kvóty jsou zatím "dobrovolné", ale tahle země je vždycky papežštější než papež, takže se máme na co těšit. To je skvělé téma pro předvolební kampaň, ne? Národům Evropy zdar! http://eurabia.cz/Articles/3305-eurabia-cz-varuje-obavane-imigracni-kvoty-uz-jsou-tu-.aspx
z IP *** | 28.8.2009 09:45
tak dneska ráno jsem se při snídani z televize dozvěděla, že TOP 09 má v průzkumech kolem 10ti %. Lidi jsou nepoučitelní a zabednění....Furt budou volit stejnou sebranku..... :-((
z IP *** | 28.8.2009 13:37
Republika je rozkradená celá.Spíš se ptejme,co nám ještě zůstalo-Např.zemědělství,na kterém závisí soběstačnost národa a to i strategicky za války bylo zničeno cíleně.Plemenná stáda se už obnovit nikdy nepodaří.V plánu měli ti,jejichž jméno nesmíme vyslovit,učinit nás závislými a následně nás vystavit nouzi a hladu.To první se jim už dávno podařilo a to druhé se jim skvěle daří.Dělají to tak,že tam dosadí jednoho ze svých a ten se naším jménem za krvavý úrok zadluží u jejich banky. Průmysl si už taky rozebrali snad až na ČEZ , o který se strká Potkan s Topolem. Naše území se rozprodává Rusům,Karlovy Vary už nám nepatří. Ještě pár roků toho,čemu se tu říká demokracie a chcípnem hlady. Až se viny naplní,i na ně dojde.Trestu neujdou.Ti velcí sice utečou za svým měšcem,ale polovičáci a přicmrndávači tu zůstanou.O těch pak na ulici rozhodne lid.
z IP *** | 28.8.2009 20:52
Pro Áju: zdravím Vás, tak černě bych to neviděl. Kolik z nás by před pár lety volilo Dělnickou stranu? Já byl fanatický stoupenec ODS. V éhle zemi se všeobecně vzato děly různé nechutné věci, ale ještě to jde (zaklepat), takže většina lidí nemá mnoho důvodů něco měnit na svých zaběhlých názorech. Do budoucna se ale dají očekávat vážné problémy. Proto také podporuji DS, protože vím, že právě ona je dokáže nejlépe řešit. Bude to docházet čím dál tím většímu počtu lidí, a podporu velké části z nich dostane právě DS. Pak se věci pohnou kupředu.
z IP *** | 28.8.2009 21:42
Taky jsem bývalá volička ODS....Správně píšete, že do budoucna..... já si myslím, že ta budoucnost už klepe na dveře....vlastně spíš tluče... ale bohužel, spousta lidí to neslyší a pořád budou dávat hlasy těm, kteří jim namažou víc medu kolem huby.... Já už jsem z těch našich papalášů, co si už 20 let prohazují koryta a mrhají našimi penězi natolik znechucená, že budu volit DS a mí známí taky....Zdravím a držím nám palce
z IP *** | 28.8.2009 21:43
ten předchozí příspěvek byl pro ORLA, zapoměla jsem to napsat.. :-)
z IP *** | 28.8.2009 21:49
Je mi lito,jak jsou lide stale tak zabedneni,ze nevidi co se deje.Bojim se otazky mych deti,az se mne budou ptat,proc jsme dopustili dalsi totalitu a zniceni naroda ceskeho.Abych teto nocni mure predesel,muj hlas bude patrit DS, tak jako pri volbach do E-parlamentu.Ja hlavu nesklonim!
z IP *** | 29.8.2009 11:31
Přátelé ta zabedněnost je z velké části u lidí způsobena tím, že nemají od nás (příznivců DS) patřičné informace. Media ovládaná nadnárodními korporacemi to samozřejmě neudělají ta budou sypat do koryta pouze těm co hají jejich zájmy (viz pokladna TOP 09 a jejího knížete bildenbergu). Položme si raději otázku kolik z nás vylepilo za poslední dobu nějaký plakát. A kolik z nás se zůčastnilo nějakého shromáždění DS. Kolik z nás napsalo na úřady, že s něčím nesouhlasíme. A tak by se dalo pokračovat. Vězte, že nepřítel má plné kapsy peněz. A ke všemu schopný aparát státní moci. Neplkejmež na těchto diskuzích a buďmě raději aktivní v ulicích. a na nárožích s plakáty. Vladimír Šmíd
z IP *** | 30.8.2009 09:01
ke všemu schopný aparát státní moci...,ano,ale proč zděděný po komunistech? Jednou ze zvláštností polistopadového vývoje je právě to,že přejal celý státní aparát nepřítele.Je v tom cosi zvráceného,úchylného,je to založené na vydírání-měl bych tě vyhodit a třeba to udělám,když mi nebudeš sloužit jako pes-tak přesně tohle jim řekli a oni to přijali,a slouží jim jako psi -za špinavou kost.