internetové noviny / elektronický archiv

Nizozemí: Více svobody, méně islámu

Geert-wilders

Šéf PVV a europoslanec Wilders měl loni v listopadu veřejně vystoupit v Praze s přednáškou na téma Svoboda projevu a islamizace Evropy. Nevystoupil... FOTO: ARCHIV DL

10. června 2010 Volební heslo protiislámské Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse slavilo v Nizozemí úspěch. Po včerejších parlamentních volbách se holandští „extremisté“ stali třetí nejsilnější formací a pravděpodobně vstoupí do vlády. Přitom ještě v minulých měsících čelil Wilders žalobám a popotahování po soudech kvůli kritickým výrokům na adresu imigrantů. Nizozemci přesto upřednostnili svobodné prostředí a vlastní priority, ne ty muslimské.

Islám a příliv imigrantů z arabských zemích zatím není v České republice horkým tématem. V zemi obráceného rasismu je však kritika imigrantů rovněž nepřípustná. Lídr DSSS Tomáš Vandas je stíhán za větu o „ničivé imigrantské vlně tsunami“ a od soudu dokonce dostal podmínku a peněžitou pokutu. Problém je v tom, že Holanďané jsou na porušování svobody slova a projevu zřejmě mnohem citlivější než naši občané, z nichž velká část žila ve čtyřicetiletém komunistickém lágru.

Ale zpět do svobodnější země tulipánů. Ve více než šestnáctimilionovém Nizozemí žije téměř 900 tisíc muslimů. A rozhodně nemají pověst mírumilovné komunity. Holandskou veřejnost v minulosti pobouřila vražda dokumentaristy Thea van Gogha v roce 2004 radikálem marockého původu a politika Pima Fortuyna, k jehož odkazu se Geert Wilders hlásí.

Mimochodem právě šéf PVV a europoslanec Wilders měl loni v listopadu veřejně vystoupit v Praze s přednáškou na téma Svoboda projevu a islamizace Evropy. Nevystoupil. „Naši“ politici, jedno jestli praví nebo leví, návštěvu holandského politika zablokovali s odůvodněním, že jde o xenofoba, kterého naši občané nesmí nikdy slyšet.

Martin Zbela