internetové noviny / elektronický archiv

Nacionalisté uctili památku zavražděného Miloše Reha

Img-0888_2

Rehova matka před pamětní deskou v Litvínově. FOTO: PETR KOTÁB

6. června 2009 I přes značně nepříznivé počasí přijelo dnes do Mostu a Litvínova více než 200 nacionalistů, aby si připomněli již desáté výročí smutné události – úmrtí svého kamaráda Miloše Reha, jehož život byl předčasně ukončen rukou cikánského vraha.

Účastníci pietního shromáždění se sešli na vlakovém nádraží v Mostě, odkud se autobusy a osobními automobily přesunuli na místní hřbitov, kde položením květin a věnců uctili památku svého zavražděného kamaráda. Poté se přesunuli na autobusové nádraží v Litvínově, odkud byl nahlášen pochod městem. Zde jeho začátek sledoval například starosta města Daniel Volák. Přítomen byl i nechvalně známý cikánský aktivista Radek Grunza.

Přesně v 15 hodin se průvod účastníků akce, v jehož čele šla matka zavražděného Miloše Reha, přesunul k místu vraždy, kde byla odhalena pamětní deska. Následoval pochod na místní Mírové náměstí, kde zazněly smuteční projevy.

Policie: Žádné zmínky o cikánech

Vzhledem k tomu, že Policie České republiky pohrozila organizátorům shromáždění, že akce bude rozpuštěna, pokud v projevech zazní slovní spojení jako např. „nepřizpůsobiví cikáni“, „národní socialismus“ či propagace jakýchkoli politických myšlenek, nevystoupil s plánovaným projevem místopředseda Dělnické strany (DS) Petr Kotáb, aby tak nezavdal záminku k předčasnému ukončení smutečního shromáždění.

Také řečníci, kteří své projevy přednesli, museli jejich plánované znění přizpůsobit policejním instrukcím.

Img-0955

Litvínov v obležení, kvůli smutečnímu pochodu. FOTO: PETR KOTÁB

Litvínovské Mírové náměstí bylo doslova obklíčeno policejními těžkooděnci, kteří za pomoci vodního děla a obrněných transportérů bránili ve vstupu na místo každému, kdo nepřišel společně s průvodem, který dorazil z autobusového nádraží.

Místním byl na náměstí vstup zakázán

Občanům města, kteří se nechtěli zúčastnit pochodu, ale měli zájem pouze vyslechnout projevy, to bylo díky policejním obstrukcím znemožněno. Atmosféru na místě dokreslovalo kroužení policejního vrtulníku, který účastníky pietní akce po celý den doprovázel.

Po ukončení projevů na Mírovém náměstí se dav účastníků vzpomínkové akce vydal na řádně nahlášený pochod ulicemi Litvínova, který byl zakončen opět na autobusovém nádraží, kde bylo pietní shromáždění jejími organizátory oficiálně rozpuštěno.

Pochod Reho 2009 tak proběhl bez sebemenších problémů a nebyl protentokrát ani narušován žádnými levicovými aktivisty, kteří se v průběhu předchozích ročníků této již tradiční pietní akce snažili její průběh narušovat.

-red-

Fotogalerie

FOTO: PETR KOTÁB


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie