internetové noviny / elektronický archiv

Nacionalisté uctili památku sv. Václava

Pátý ročník Svatováclavské manifestace v Kladně

Setkání nacionalistů v Kladně na pátém ročníku Svatováclavské manifestace pořádané Autonomními nacionalisty. FOTO: PETR KOTÁB

28. září Na tři stovky pronárodně orientovaných mladých lidí se dnes sešlo v Kladně na již pátém ročníku Svatováclavské manifestace, kterou uspořádalo hnutí Autonomní nacionalisté (AN).

Akce byla zahájena ve 14 hodin na náměstí Sítná, kde zazněla první část projevů, které přednesli zástupci nacionalistů z Polska, Švédska a ženského hnutí Resistence Women Unity.

Shromáždění svou účastí podpořili také zástupci Dělnické strany (DS) a Dělnické mládeže (DM) v čele s místopředsedou DS Petrem Kotábem a místopředsedou DM Matyášem Sombati.

Po ukončení projevů se dav účastníků vydal za skandování hesel ,,Svatý Václav‘‘, ,,Stop černému rasismu‘‘, ,,Multikulti nechceme‘‘, ,,Radikálně – sociálně – nacionálně‘‘ a dalších na pochod městem. 

Cestou narazil na skupinu zhruba třiceti cikánů a příznivců Antifašistické akce, kteří se snažili jejich akci narušit vykřikováním různých hesel a vulgárních nadávek. Policie však oba tábory od sebe oddělila. Poté, co se tato skupinka pokusila napadnout průvod nacionalistů o pár stovek metrů dále, došlo k nekompromisnímu policejnímu zásahu, při němž mnozí z nich obdrželi několik ran policejním obuškem a byli zahnáni na útěk.

Účastníci manifestace nakonec došli ke kladenskému zámku, kde zazněla druhá část projevů. Zde se svým příspěvkem vystoupil mimo jiné Adam Berčík (AN Sever), Jiří Bunda a Michal Glas (AN Střední Čechy) a další. Byla také uspořádána sbírka na pomoc nacionalistům perzekuovaných policií v Polsku a České republice, při které bylo vybráno 10 000 Kč.

Následně bylo shromáždění oficiálně ukončeno a účastníci se začali rozcházet většinou zpět na náměstí Sítná, kde byla celá akce zahájena.

Při zpáteční cestě došlo k menšímu incidentu, když se skupinka tzv. antifašistů pokusila vyprovokovat procházející nacionalisty. Výsledkem bylo zadržení dvou osob Policií ČR, po jednom z každého tábora. Následně již k žádným dalším problémům nedošlo a účastníci demonstrace se v klidu rozjeli do svých domovů.  

-red-

 

Videa a fotografie ze Svatováclavské manifestace


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie