internetové noviny / elektronický archiv

Maďarsko čeká „zemětřesení“. Jobbik vstoupí do parlamentu

4. dubna 2010 Už jen dny zbývají do parlamentních voleb v Maďarsku, jejichž první kolo se uskuteční 11. dubna.  Volby budou patrně nejúspěšnější pro krajní pravici, reprezentovanou stranou Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko). Ta by vůbec poprvé měla vstoupit do parlamentu a podle posledních průzkumů může být v lepším případě druhou nejsilnější stranou v zemi. Na raketovém vzestupu Jobbiku má lví podíl jeho lídr Gabor Vona, který nedávno vystoupil na kongresu italské nacionalistické Fiamma Tricilore v Římě. Překlad projevu přináší Dělnické listy:

Stojíme na prahu nové éry

V historii se všechny krize kryly s veřejným pozdvižením a krize vždy otevřely novou epochu dějin. Je prací historiků posoudit, zda poslední epocha byla lepší nebo horší, než ta před ní. Je jasné, že stojíme na prahu nové éry. Evropa se buď obnoví, nebo zmizí z povrchu země. Autoři Lisabonské smlouvy si myslí, že jsou progresivní a moderní, ale jsou jen sebevědomí a arogantní. Slouží ideologii a světovému pořádku, který je na hranici rozpadu. Za Lisabonskou smlouvou je děsivá nejistota a za oslavnými projevy stojí strach a obavy. Pokud bude taková budoucnost materializována a uskutečněna, určitě nás všechny zabije.

Evropa má ještě jednu šanci. Postavit se, tak jako vždycky. Rozmanitost nezávislých států, založených na řeckých ideálech, římském právu a křesťanské morálce. Pestrost není jen základem, na kterém je založeno pokračování života nezávislých států, ale je také klíčem k přežití Evropy. Ideje konfederalismu a liberalismu mohou fungovat v zemích bez tradic, jako v USA, ale Evropa může fungovat jen založená na hodnotách a tradicích.

Jsem Maďar a vy jste Italové. Jsem hrdý na to být Maďar a jsem hrdý, že mne bůh stvořil jako Maďara, protože si myslím, že být Maďarem je nejkrásnější věc na světě. Vy cítíte to samé k Itálii, protože jste Italové. A já Vás za to respektuji. Považuji Vás za mé přátele, mé evropské bratry a sestry. Ale pokud mi bude někdo chtít vzít mojí identitu a bude mne nutit nebýt Maďarem, ale pouze Evropanem, potom k němu nebudu mít žádný respekt. Protože jsem Evropanem skrze mojí maďarskou národní identitu, stejně jako Vy jste především Italové a potom Evropané. Ti, kteří si myslí, že idea nezávislých státu v Evropě je anachronismem, nejsou skuteční Evropané. Jsou to nepřátelé nás všech a našich dětí.

Současná situace v Maďarsku je závažná. Postkomunistická vláda chce zničit Jobbik, stranu, kde jsem předsedou a stranu, která získala hlasy 15 % obyvatel ve volbách do Evropského parlamentu.

Tajná služba, média, policie a šedé eminence režimu, všichni spolupracují ve snaze vymazat nás z mapy. Opozice se nazývá křesťanskými demokraty, ale nedělá nic, aby nám pomohla. Mohu Vám oznámit, vážení přátelé, že útoky nás učinily silnějšími v přicházejících národních volbách na jaře a pokud vše půjde dobře, dosáhneme ještě lepší výsledek. Když najdeme v mezinárodní politické aréně spojence, výrazně nám to pomůže.

Napříč Evropou nacházíme politické síly, které jasně vidí, že budoucnost jejich zemí a tedy Evropy závisí na jejich schopnosti najít správnou cestu, jinak budou pokračovat v cestě do propasti. Tyto politické síly se mohou v některých věcech neshodovat, ale nyní je zcela nezbytné spojit síly. Musí najít jeden druhého, to je jejich jediná šance na úspěch. Skutečnost, že Jobbik bude hostit zakládající sjezd Spolku evropských národních hnutí, na kongresu oslavujícím šesté výročí založení naší strany, mně činí velmi pyšného. Bylo velkým potěšením, že v tomto spojeném evropském úsilí byla Itálie zastoupena stranou Fiamma Tricolore a jejím vůdcem Lucou Romagnolim. Ve Vaší straně nalézám silného a čestného spojence a o vůdci strany vím, že s ním můžeme počítat a on může počítat s námi.

Přeji Vám a Vaší straně úspěch v realizaci Vašich cílů do posledního detailu. Našim protivníkům přeji přesný opak. A nám všem potom světlou budoucnost.

Díky za pozornost.

Zdroj: Hungarian Ambiance