internetové noviny / elektronický archiv

Likvidace českých pivovarů?

Drinkbeer9

Pivo a pivovarnictví je nedílnou součástí naší historie, identity. České pivo do české kotliny zkrátka patří. FOTO: ARCHIV DL

16. října 2009 Janotův „úsporný“ balíček se citelně a likvidačně dotkne českého pivovarnictví. Zvýšení spotřební daně o 42 % znamená zdražení půllitru o 50 haléřů. Dále se na ceně podepíše jednoprocentní nárůst DPH. Zdražení plateb postihne české pivovarnictví a zároveň napomáhá rozmachu nadnárodních řetězců, neplatičů a dovozu nekvalitního piva ze zahraničí. Zle budou postiženi výrobci preferující produkci lahvového piva, protože u něj jsou marže nižší, než u piva sudového – točeného.

Pivovary mají nasmlouvané ceny v potravinářských řetězcích, ty ceny nezmění, mohou si dovolit držet cenu, ale pivovar platit musí. Nehledě na to, že mnohé hypermarkety platí i se šedesátidenním zpožděním. Podle Českého svazu malých nezávislých pivovarů tato situace bude nahrávat i nesolidním odběratelům, spekulujícím s nákupcem neplaceného zboží- oni dostávají od státu pravidelně vratku DPH, a to i v případě, že dodavatelům- v našem případě pivovarům – nezaplatí. Spotřební daň ale odvedou pivovary o několik měsíců dříve, než dostanou své peníze od odběratelů. Pivovary řádně a včas platí, ale proti nepoctivcům jsou bez státní ochrany.

Pivovarnictví není jen vaření a konzumace piva, ale jsou na něj napojena další odvětví, zemědělství (slad, ječmen, chmel), pohostinství či turistický ruch. Proč si myslíte, že k nám mnozí turisté jezdí? Kvůli pivu, ale ne kvůli tzv. eurupivu, které mohou dostat za 50 centů v každém západním supermarketu. Právě díky množství druhů a chuťových variací je české pivo vyhlášené. Zvýšení spotřební daně a DPH postihne malé a střední pivovary, udržující ekonomicky náročnou tradiční výrobu. Ještě v roce 1989 bylo u nás na 72 průmyslových pivovarů a dnes jich je 45… Kolik jich zůstane díky současné loutkové vládě za pár let? 

V Polsku se spotřební daň zvýšila o 13 % a to znamenalo desetiprocentní snížení spotřeby piva. Proto poctiví pivovarníci varují před opakováním chyb. Ušetřené peníze by pivovary využily k investicím, které by vedly ke zvýšení exportu.

Pivo a pivovarnictví je nedílnou součástí naší historie, identity. České pivo do české kotliny zkrátka patří. Jestliže nám připadá normální a samozřejmé, že víno je součástí Francie a Itálie, tak se ztotožněme s tím, že pivo je také naší součástí. Tyto dva evropské státy si svoje vinařství chrání a dělají vše pro to, aby se rozvíjelo a vyváželo za hranice. A kdo je u nich podporován, velkovýrobny? Kdeže! Jsou to právě malí a střední producenti z vinařských oblastí, dělající francouzské či italské víno jedinečným. Zatímco u nás si pouštíme do země heinekeny, po nichž jsou jen zavřené pivovary (naposledy přestal vařit pivovar znojemský a kutnohorský).

Ptám se, kolik stát asi vydělá na této zvýšené „daně z piva“, že se mu vyplatí likvidovat tisíciletou tradici vaření piva v českých a moravských zemí. Vláda ODS a její koalice přivedla zemi těsně ke státnímu bankrotu, privatizací se rozkradly desítky až stovky miliard. A nyní to mají zaplatit poctiví pracanti, dávající do své práce všechno i svou duši. Tedy pivovarníci…

Je zvláštní, že lobbisté podporující cigarety a hazard, tedy smrt a zmar, najdou v uších a patrně i v kapsách poslanců ochotné pomocníky, tak tradiční české, národní odvětví je těmi samými lidmi ponecháno osudu a bez jejich zájmu. Dělnická strana odmítá tuto likvidační daň. Chráníme vše tradiční a historické.

Step_2

Jiří Štěpánek

Vaše názory

z IP *** | 16.10.2009 17:23
P.Štěpánek,že vy jste alkoholik?.A možná i váš vůdce Vadas taky,,,
z IP *** | 16.10.2009 17:25
Konečně DS došlo to, že podnikání není nic jednoduchého. A nejde jen o "daně" jednou za rok ty hlavní, ale během roku odevede podnikatel (tzv. nepřímé daně : DPH, spotřební daň, celní výměry, poplatky za ekokom a další a další ) . DS by se měla zastat našich podnikatelů a né do nich kopat, jako to dělala donedávna. DS nesmí být trapně populistická jako ČSSD . Chtěl bych DS upozornit, že v ČR je staticíce drobných živnostníků, menších firem, obchodníků i řemeslníků, kteří to nemají jednoduché. To jsou ti hlavní podnikatelé, ti slušní a těch je většina. Kritizovat a stíhat podvodníky a tuneláře, to ano. Ale ne kritizovat "podnikatelele" a "zaměstnanvatele" jen tak z principu, jako to mnohdy DS dělá ! Vždyť to může DS zkusit, založit firmu, dát lidem práci a královsky je platit !?! Ono to tak jednoduché není ..... ono z pozice "zaměstnanace" se to krásně vždy kritizuje .... DS můsí hájit české podnikatele a živnostníky.... protože mnoho živnostníků podniká v dělnických profesích. Ale odpuzuje je ta trapně "socdemácká" rétorika, kterou používá DS a jak hovoří o zlých podnikatelích a hodných dělnících !
z IP *** | 16.10.2009 17:46
Alkohol není o nic menší droga než marihuana a normální cigarety. Jestli DS považuje cigarety za smrt a zmar tak co jiného je potom alkohol?
z IP *** | 16.10.2009 18:06
Kecy, kecy, kecy. 1). Za situace, kdy DS vystupuje jako jediná záchrana před drogovou epidemií, je úsměvné, že jí tak vadí zdražení piva o 50 haléřů. Alkohol je návykový, v důsledku českého chlastání (160 litrů piva na hlavu, včetně batolat) u nás dochází k tisícím úmrtí ročně. Alkohol je příčinou víc než 1/3 úmrtí mužů mezi 14 až 29 lety. ............................................. 2). Europivo v každém západním supermarketu za 50 centů? Byl jste někdy na západě v supermarketu? České daň za heltolitr piva o alkoholovem obsahu 5% je cca 22 EUR. Ve Finsku je to 160 EUR. V Británii (odkud sem jezdí pivo chlastat nejvíc lidí) je to zhruba 140 EUR. Už jen díky dani je tam pivo řádově dražší, než u nás........................... 3) Tenhle "pivní nacionalismus" mi připadá dost trapný. Cca 95% piva vypitého v česku je "europivo". S výjimkou černého kozla nemají česká piva nic, čím by se odlišily od levnějších západních či východních značek (Baltika 7 je jak gambáč). Takový Heineken mi vždycky připadal lepší, než české mezinárodně známé značky. ........................... 4) Zmínka o lobbyistech je hodně mimo, jednou z prvních výjimek v české daňové soustavě bylo daňové zvýhodnění soukromých pivovarů. To, že pivo je v restauraci dražší než neperlivá voda je výsledek lobbyingu.
z IP *** | 16.10.2009 18:25
Milovniku,to,že Ti chutná více Heineken,než české pivo je věc pouze Tvá,nikoli názor celého národa!Já mám názor úplně opačný,než je právě Tvůj. Milane,každé dobře odvedené řemeslo,je potřeba ocenit,at už jestli to je uklízečka,krovař nebo třeba čestný politik.Dělníci jsou potřeba k zachování společnosti.Chtěl bych Tě vidět,kam by jsi to bez objednaných dělníků dotáhl.Nestavěli by se domy,žádné metra apod. lidstvo by se zastavilo,nebo by se snad vracelo zpět?Pokud je práce dělníka odfláknutá než za co jsi si zaplatil,je to špatné,pak na dělníky plivej,nebo dokonce,kdyby tou odfláknutou prací ohrožovali životy ostatních.Stejně tak živnostníci,poctvici to mají špatné,uznávám,špatné a složité.Al myslíš si,že 100% většina živnostníků si vydělává zrovna legálně?100% to určitě nebude... Jinak s panem Štěpánkem souhlasím,naše země je pivem velmi známá.Protože se zde vaří již staletí tak i podle toho tak chutná...Ochutnej např. Bulharskou "Zagorku" a pak napiš,zda Ti to chutnalo,něco jako naše pivo.Je to obarvená voda na žluto.Je škoda,aby tyto naše kvalitní pipovary krachovali...
z IP *** | 16.10.2009 18:30
Božínku Petře, tráva,přijde Ti normální,potkat věčně zhulené dobytky?Cítit ten neuvěřitelný zápach z trávy?Tobě asi ano,Ty jsi na to zvyklý... Chtěl bych vidět,jak se na to tváří třeba Tvá rodina,babička...Ono je to dneska vlastně "cool",vid?:D
z IP *** | 16.10.2009 19:08
Zdravím všechny! Jak vidím vztah zaměstnanců a podnikatelů já: aby země vzkvétala, potřebuje jak dobré řemeslníky, tak dobré zaměstnavatele. Protože když je jedněch nebo druhých málo, tak se to projeví v nekvalitně odvedené práci nebo neefektivně vedených podnicích. Pak je taky potřeba ctnostné politické vedení, které vysvětlí takové věci, jako že vyvýet továrny do Číny je pitomost, která se nakonec obrátí nejen proti propuštěným zaměstnancům, ale i proti kapitalistovi, až hospodářství naší země převálcuje čínská konkurence. (Nepřesunula populistická paní Bobošíková rodinnou továrnu do Číny? Na to by se dalo poukazovat v předvolební kampani.)
z IP *** | 16.10.2009 20:09
P.Štěpánku.Proč vám najednou vadí to,že se zdražuje pivo?.Že vy jste notorickej alkoholik?.
z IP *** | 16.10.2009 21:18
Tak tohle se fakt povedlo :-) Na zdražování piva byli Češi vždycky citlivý, tak proč toho nevyužít? 1) Už to tu sice padlo, ale psát v jednom článku o cigarátách jako o smrti a zároveň brečet nad zdražením piva je krapet schizofrení, ostatně jako celá "ideologie" DS. 2) Už to tu taky bylo nastíněno, ale v zájmu objektivity, které si DS tak cení, by nebylo od věci v článku připomenout, že málokde v Evropě je tak levné pivo jako v ČR a to i relativně vzhledem k tamním mzdám. 3) To srovnání počtu pivovarů v roce 1989 a dnes je taky celkem úlet. Měl jsem za to, že každý Čech ve věku pana Štěpánka ví, že do roku 1989 fungovala ekonomika krapet jinak než dnes a navíc v pivovarnictví fungovalo rozdělení rajónů, takže kdyby si soudruzi vzpoměli, že tu pivovarů bude 1001, tak by jich tu bylo 1001. Teď sice trochu odbočím, ale DS tůze ráda kritizuje polistopadový režim z krachu kde čeho, a tak trochu zapomíná, že předlistopadová ekonomika nefungovala tak úplně přirozeně a že řada odvětví a podniků byla udržována uměle, čímž nijak nezpochybňuju to, že v privatizaci byl mrník jak býk.
z IP *** | 16.10.2009 21:32
Ještě něco - Nekrachujou kvalitní české pivovary proto, že řadě českých vochmelků je jedno, co pijou, hlavně že se motaj? Nedaří se dovozu zahraničních europiv také proto, že řadě Čechů je ten pivní pratritismus volnej a jde jim o to, aby si nalili do trumpety? Komu záleží na zachování kvalitního českého piva (i já se k takovým lidem řadím), tak si rád ten padík příplatí. Pokud na to nemá, tak si dá o pivo míň. Sice tím riskuje, že už nebudeme první na světě v lemtání piva v přepočtu na hlavu, ale jestli je tohle základ nasí kultury a ekonomiky, tak teda s pány bohy...
z IP *** | 16.10.2009 21:50
Delfíne, copak to Petrovi podsouváš, ty kluku ušatá? Jestli mi nic neuniklo (třeba zásahem cenzury) tak tu Petr nehájí hulení, ale připomíná, obecně známý fakt. Zkus se porovnat jaké problémy přináší hulení a jaké alkohol - dopravní nehody, násilné trestné činy, zdravotní dopady atd. atd. Ze svého okolí znám řadu případů, kdy chlast někomu zkurvil život, v případě hulení jich je naštěstí nepoměrně méně. Pokud bych tě chtěl parafrázvat, tak bych ti napsal:" "Božínku Delfíne, pivo,přijde Ti normální,potkat věčně ožralé dobytky?Cítit ten neuvěřitelný zápach z piva?Tobě asi ano,Ty jsi na to zvyklý..." - tu část o rodině bych vynechal, protože mi to přijde lehounce ubohý.
z IP *** | 16.10.2009 21:52
omlouvam se ze nemohu psat s diakritikou ale jsem v zahranici a tento PC to nepodporuje,ja jako spravny cech si pivo dam a nevim co vidi lide na skotske a ginu je to take dobre piti ale k cemu bych podporoval zahranicni kapital ??Kdyz mohu podporovat ceske vyrobce piva,timto clankem chce DS ukazat hloupost jakysich Janotovych balicku ze tim ze je zavede si ceska ekonomika na nasem truhu nepolepsi ba naopak,polepsi si tu zase firmy ze zahranici.
z IP *** | 17.10.2009 00:17
Pro M: Myslim si,že na přesně tento nás spor jsme debatovali již asi přibližně před 3 měsíci nemýlím-li se...Nebo si to pletu?:)Také si těch 50haléřů bez problémů připlatím:)A jak jsi zminoval ty ochmely co jim je to jedno,těch moc nebude bych řekl.Možná jakýsi bezdomovci,kteří vypijí všechno,dobrá uznávám.Nebo někdo,komu prostě chutná cizí pivo,ale osobně každodenně slýchávám,jak je české pivo výtečné (leč se neshodují názory na značky českého piva-ale je to stále české pivo:) )
z IP *** | 17.10.2009 00:24
Také znám dost lidí,kterým alkohol pěkne zkurvil život ale znám mnohem více lidí,kteří již v 8. třídě hulili trávu a ted?Ted jedou v tvrdých drogách,jakoby se nechumelilo a vraždit kvůli tomu,že vidím příšeru jak se na mě vrhá s nožem v ruce,když je to ve skutečnosti třeba moje milá slečna,která mi nese k snídani rohlík?Věř nebo ne,ale tyhle příklady jsem si ted z hlavy nevymyslel.Tvz. tráva má jisté léčivé účínky,které se využívají v drogerii-budiž,nebo když se z ní vyrábí nějaká podomácku vyrobená mastička-budiž.Ale jestliže jde o hulení samotné,prodávání nezletilím osobám pak už je mi to dost proti srsti.Samozřejmě neříkám,že když na mě mluví ožralý chlap,že je mi to příjemné,naopak cítím k němu také odpor.
z IP *** | 17.10.2009 11:04
Já pevně věřím, že DS ( nebo lidé s vedení DS ) začnou podnikat, zaměstná několik lidí a uvidí jak je to vše jednoduché. Kritizují jaké platby dělníci berou. DS půjde příkladem a určitě jejich zaměstnanci budou brát větší mzdy něž vyplácí konkurence . Každý bude brát minimálně 45 000 Kč hrubého. Přeci to je tak snadné Takže DS honem do toho, jít přeci příkladem a ukázat těm vydřiduchům jak to jde, jak je to jednoduché. Znám i malé rodinné pivovary, kde se vaří kvasnicové pivo. Může taky pan Štěpánek začít a za rok nám napsat.Kolik má zaměstnanců a jaké vynikájící platy berou. Pak to bude mít váhu.Zatím to je jen populistické plácání.
z IP *** | 17.10.2009 11:20
Alkohol, tedy i pivo je droga, jako každá jiná a zdražení o oněch 50 haléřů sotva pokryje náklady s problémy ohledně konzumace alkoholu ( tedy i pava ) . Můj názor že "smrt a zmar" ( citace v článku ohledně cigaret ) je i alkohol včetně piva. Kolik je v ČR alkoholiků, léčeben a lidských trosek.Kolik stojí léčba alkoholiků, kolik nemocí je spojeno s alkoholem.Kolik zemře ročně třeba jen na silnicích při nehodách, právě díky alkoholu.Alkohol za volantem je u nás častým problémem atd. Takže stejný ZMAR a SMRT je i alkohol včetně piva.A mnoho lidí to ještě spojuje dohromady - alkohol a k tomu cigarety. Takže já jsem pro zdražení právě alkoholu a cigaret, pokud to přinese peníze do státního rozpočtu. Možná DS přemýšlí jinak ?!?! Zlevnila by alkohol atd. a naopak zražila třeba základní potraviny, energi atd. ??? Možná nám DS bude tvrdit, že by nezdražila nic, vše by bylo levnější ......ale státní dluh by se blížil k astronomické číslici !
z IP *** | 17.10.2009 16:23
Pro Delfín: Řekl bych, že si vzpomínáš dobře, určitě jsem se k tomu už vyjadřoval u nějakého jiného článku. 1) Pokud těch ochmelů nebude tak moc jak říkáš a ti lidé, co české pivo chválí netlachaj naprázdno, tak v čem je problém? Kritika vlády v tomto směru mi přijde hodně nefér. Jak zde již bylo zmíněno, daňová soustava je pro pivovarnictví oproti jiným sektorům nastavena velmi výhodně. Pokud jde DS o záchranu českého pivovarnictví, tak ať především apeluje na národ, ať pije kvalitní české pivo. 2) Každý máme jinou osobní zkušenost. Znám i lidi, co delší dobu pravidelně hulej a do ničeho tvrdšího nejdou. Nezažil jsem, aby se někdo zhulenej choval agresivně a pokud vím tráva má tlumící účinky. Na druhou stranu jsem potkal mraky lidí, který se pod vlivem chovali silně násilnicky (Nejeden z nich pocházel z řad naší "nacionalistické" mládeže :-). Stojím zkrátka za tím, že alkohol škodí naší společnosti mnohonásobně víc než marihuana a možná i všechny ostatní nelegální drogy dohromady. Problém je v tom, že máme tendenci "alkoholové problémy" banalizovat.
z IP *** | 17.10.2009 16:44
Přídavek: Nemůžu se opřít o konkrétní čísla, ale i kdyby to bylo naopak, čemuž nevěřim, a alkohol škodil méně, tak to není důvod k tomu, aby ho stát podporoval. Nechápu ten pokryteckej dvojí metr - za hulení poslat do kamenolomu, jak DS vyhrožuje, ale jen ať se nezdraží pivo. Osobně mám k pivu velmi kladný vztah, ale silně se mi příčí pokrytecké moralizování o tom, jak je to hulení strašný, tím spíš od strany, která prezentuje pití piva málem jako projev vlastenectví.
z IP *** | 18.10.2009 17:01
Delfín: Delfíne ještě se mi nestalo, že by mě na ulici napadla "zhulená agresivní mládež", ale už se mi stalo, že mě na ulici napadla "agresivní opilá mládež" Zrovna před měsícem vymlátili nalití jablonečtí hools moji oblíbenou hospůdku a to jenom proto, že tam ten večer hrálo skáčko. Pravda je ta,že alkohol je jen dobře zdaněná droga.
z IP *** | 19.10.2009 14:21
S Holls stejně tak nesouhlasím.Namísto aby se sjednotili a drželi pospolu,tak se mlátí mezi sebou.Njn,tak když se smrad trávy táhnul 500 metrů kolem hospůdky,není se čemu divit.Tedy pláčeš u jiného hrobu.
z IP *** | 20.10.2009 18:49
Delfin: Já tady píšu o agesivitě drog, konzumenti marihuany nejdou rozmlátit hospodu že se tam pije pivo.
z IP *** | 20.10.2009 20:45
Petr:Takže raději budeš hledět na válející se zhulence?Krom toho lidi,které já znám a hulej(ikdyž snimi nemám žádné blížší vztahy) tak to jsou spíše trosky,které by nebyly bojeschopné...O to tady ale nejde.Krom toho pivo je legální droga,tráva naštěstí není a já pevně doufám,že jí jako legální nikdy neudělají....V tom případě by se mohlo jednat o protiprávní jednání...