internetové noviny / elektronický archiv

Kterak pitbull v oblečku DS „převálcoval“ předsedu strany

Pesb

Lidové noviny z 12. ledna 2010 ...ZDE REPRO: ARCHIV DL

18. ledna 2010 Jmenuje se Fenrir a má čtyři nohy. V zimě nosí obleček Dělnické strany (DS). Řeč je o psovi, který v době zahájení procesu s DS upoutal pozornost novinářů natolik, že se jeho fotografie dostala na obal Lidových novin. Předseda Tomáš Vandas se musel spokojit s třetí stranou...

Mediálně proslavený pitbull patří místopředsedkyni Dělnické mládeže (DM) Lucii Šlégrové. Proč svého zvířecího mazlíčka pojmenovala právě jménem Fenrir? Redakce Dělnických listů nečekala na odpověď a zjistila si původ jména přes internet.

Podle Wikipedie je Fenrir označení pro vlka, nejstaršího syna Lokiho a obryně Angrbody, který se vyskytuje v severské mytologii. Náš pitbull není tak nebezpečný jako jeho mytologický jmenovec, nás ale hlavně zajímalo, jak se k němu Lucie Šlégrová vůbec dostala. Tentokrát jsme už nemuseli hledat odpověď na internetu, protože se nám místopředsedkyně mládeže sama ozvala.

„Den po mém svátku (14. prosince – pozn. red.) nám před domem, jako dárek, štěkal nějaký pes. Šli jsme se na něj podívat a zjistit, co tam dělá. Okamžitě po nás začal skákat a tulit se. Všimli jsme si, že nemá ani obojek a že je vyhublý na kost. Byla mu vidět všechna žebra a pomalu se na něm nedal najít kousíček masa. Dali jsme mu alespoň misku jídla. Potom už se od nás nechtěl vůbec hnout. A vzhledem k tomu, že v tomto období udeřily velké mrazy, ve kterých by určitě dlouho nepřežil, rozhodla jsem se ho vzít k nám domů,“ popisuje loňské první shledání se čtyřnohým kamarádem Lucie.

Teprve doma rodina naší místopředsedkyně zjistila, že zatoulaný pes krvácí, protože po něm zůstávaly kapky krve. Měl useknutou špičku ocasu. „Začalo nám docházet, že asi moc dobré majitele neměl. Také jsme si všimli, že má na čumáku jizvy od zubů a na tváři jednu obrovskou jizvu. Čím více jsme ho prohlíželi, tím více jsme jich na něm našli. Ale ač je to bojové plemeno, neukázal ani jedinou známku agresivity, i přesto, co si asi musel prožít,“ dodala Lucie Šlégrová.

Img-2328

Také jsme si všimli, že má na čumáku jizvy od zubů a na tváři jednu obrovskou jizvu. FOTO: LUCIE ŠLÉGROVÁ

Původně měl náš zraněný pitbull dostat jiného majitele. „Nakonec jsme se ale rozhodli, že si ho necháme. Vzali jsme psa na veterinu a zjistili, že nemá ani čip. Přičemž se mi i docela ulevilo, nedokážu si představit, že bych ho třeba vracela do rukou majitelů, kteří se k němu takto chovali. Na druhou stranu by za toto zasloužili řádné potrestání! Nechápu, proč si někdo pořídí psa a následně se k němu takto chová. Potom se lidé diví, že přibývá tolik lidí, pokousaných psem,“ rozčiluje se místopředsedkyně DM.

Ano, někdy k takovým úrazům dojde proto, že pes může mít třeba nádor a zaútočí na člověka naprosto bezdůvodně. Jde ale o výjimečné případy. Ve většině případů to bude hlavně tím, že je někdo dlouhodobě týrá. „I tomu psovi jednou prasknou nervy a může se pak zachovat agresivně,“ dodává Lucie.

Snimek-496

Podle Lucie jde o nejhodnějšího psa, jakého kdy viděla. FOTO: REDAKCE

Náš bitbull Fenrir se dal celkem rychle do pořádku. Prý už má skoro normální váhu. Ale to, co si prožil, jen tak rychle nezapomene. Podle Lucie Šlégrové jde o nejhodnějšího psa, jakého kdy viděla. Cítí bezpečí. Klidně se choval i před budovou Nejvyššího správního soudu v obklopení novinářů. Sláva mu holt nestoupla do hlavy. Prostě „profesionální celebrita“ DS.

Bohužel, ne každý pes a každé zvíře má tolik štěstí. Mnoho lidí se totiž nechová ke zvířatům a k přírodě vůbec s posvátnou úctou. Dnes je vyzdvihován jen čistý materialismus. Lidé tak zapomínají na ty nejdůležitější hodnoty života. Není se ani čemu divit, když je v dnešním světě pes definován jako pouhá věc.

-red-

Kdo je Fenrir

800px-fenrir-bound-manuscript-image

Fenrir neboli Fenrisulfr je vlk, nejstarší syn Lokiho a obryně Angrbody, který se vyskytuje v severské mytologii. Bohové Fenrira spoutali, jeho osudem však je růst tak dlouho, dokud pouta nepovolí, a poté za Ragnaröku spolknout Ódina. V té době bude totiž tak obrovský, že když otevře tlamu, jeho horní čelist se dotkne nebes zatímco dolní čelist se bude dotýkat země. Fenrir bude zabit Vídarem, synem Ódina, jež jej podle různých zdrojů buď bodne do srdce, nebo roztrhne jeho čelisti.

Zdroj: Wikipedie