internetové noviny / elektronický archiv

Jmenuji se Tomáš Sokol, jsem národní socialista

Dsc04988

Tomáš Sokol má máslo na hlavě. V 90. let šéfoval národním socialistům, kteří brojili proti cizincům. Teď chce zakázat DS kvůli národnímu socialismu. FOTO: JIŘÍ PETŘIVALSKÝ

14. ledna 2010 Píše se rok 1996 a na politickou scénu se prostřednictvím senátních voleb snaží probojovat bývalý ministr vnitra JUDr. Tomáš Sokol. Hájí barvy národního socialismu, konkrétně České strany národně sociální (ČSNS).

„Mezinárodní smlouvy a český právní řád musí trvale zaručit, že Češi se nestanou cizinci ve vlastní zemi, kde ekonomickou moc postupně přebírá zahraniční kapitál, kam velmi snadno pronikají nadnárodní zločinecké skupiny,“ brojí proti cizincům strana s bohatou minulostí a ještě bohatší pokladnou. Její tzv. Charta českých národních zájmů ČSNS je prodchnuta národním socialismem.

Vůdce bohaté strany

ČSNS po roce 1989 obnovila svou činnost a ve své době byla nejbohatší stranou. Spojení s Tomášem Sokolem ale nebylo okamžité. Pražský právník si pod veřejným slibem zákazu komunistů rozjel slibnou kariéru ministra vnitra. Ta však netrvala příliš dlouho. Po volbách v roce 1992 se Sokol ocitl mimo politickou scénu. Komunisté zůstali.

Teprve o čtyři roky později se Sokol uchází o post senátora na Příbramsku. I když v těchto volbách neuspěl, zůstává v ČSNS, za kterou kandidoval.

Rétorika ČSNS z 90. let by dnešními politology byla bez váhání označena za ukázkový příklad extremismu. „Soustavná vládnoucí garnitura těmito reprezentačními znaky češství pohrdá, nevytváří žádoucí podmínky pro jejich rozvoj. V důsledku toho pak podporuje příliv levného zahraničního módního braku,“ pokračuje národně socialistická charta.

Po neúspěšných parlamentních volbách v roce 1996 odešlo ze strany vedení v čele s Jiřím Dienstbierem a Sokol prudce stoupá do popředí. O rok později oslavila strana již pod vedením předsedy Tomáše Sokola 100. výročí založení jako nejstarší původní česká politická strana. To ovšem nemění nic faktu, že vyhlídky ČSNS na obnovení její bývalé slávy jsou takřka nulové.

Kamarádi ze školy

Tomáš Sokol za nejasných okolností opouští potápějící loď a do čela ČSNS překvapivě míří bývalý ředitel ekonomické kontrarozvědky Jan Šula. Podle webu aktivisty Petra Cibulky Šula v minulosti absolvoval speciální kurz na Vysoké škole KGB v Moskvě ZDE 

Podle stejného zdroje se Šula a Tomáš Sokol znají z vysokoškolských studií. Jejich vztah má dokonce charakter blízkého přátelství, což se nepřímo potvrdilo během Sokolova působení v čele vnitra, kdy se oba angažovali ve vyšetřování kauzy vytunelovaného podniku Slušovice. Nikdy se nic nevyšetřilo. „Prostě, Slušovice "kdosi" elegantně zahrál do autu,“ komentuje cibulka.net.

„Nejenže neudělal pro očistu bezpečnostního aparátu nic, naopak se snažil po vzoru svého předchůdce soudruha Hrazdíry dokonat jeho dílo a zakonzervovat v resortu vnitra, co se dá,“ uvádí se o Sokolovi na webu Petra Cibulky.

Krach a spolupráce s Národní stranou

Strana v čele s Janem Šulou se snažila zaujmout voliče ODS a bývalých Republikánů. ČSNS se dokonce podařilo získat poslankyni Unie svobody, Marii Machatou. Volby v roce 1998 však skončí opětovným debaklem a strana prochází nejtěžší krizí ve své historii. ČSNS se po parlamentních volbách 2002 ocitla s minimem finančních prostředků a dluží astronomické částky.

Teprve před volbami do Evropského parlamentu v roce 2004 ČSNS vystoupila z mediálního ticha a obnovila webovou prezentaci. Kandiduje s Národní stranou v Národní koalici.

Bývalý národní socialista Tomáš Sokol mezitím naplno rozjel svou právnickou praxi. Specialitou jeho advokátní kanceláře Brož-Sokol je vymáhání jízdného po neplatičích v MHD hlavního města. Tato zakázka od Dopravních podniků představuje pravidelný mnohamilionový roční kontrakt. Nevyhýbá se ani obhajobám trestním, mezi jeho nejznámější klienty patří například tunelář Radovan Krejčíř či Jiří Paroubek. Aktivista Cibulka zařadil Sokola na seznam 99 budovatelů „mafiánského“ kapitalismu.

V lednu roku 2010 stanul Tomáš Sokol před Nejvyšším správním soudem v druhém vládním pokusu o zákaz Dělnické strany. Jedním z hlavních „argumentů“ pro rozpuštění DS je prý její národní socialismus. Přesvědčit soudce se o to paradoxně snaží bývalý předseda národních socialistů…

Pavel Novák