internetové noviny / elektronický archiv

Gábor Vona (Jobbik): Co myslíme radikalismem?

Gábor Vona vede nacionální stranu Jobbik do parlamentních voleb v Maďarsku. Podle posledních průzkumů Jobbik vstoupí do parlamentu a stane se třetí nejsilnější stranou. VIDEO: JOBBIK 

6. února 2010 Na konferenci v nedaleké minulosti jsem řekl, že dnešní Maďarsko má jen jeden program, a to je program Jobbiku. Také jsem dodal, že nezáleží na tom, kdo bude v roce 2010 sestavovat vládu, pokud to nebudeme my, kdokoli to bude dělat bude mít jen dvě volby: provedení programu Jobbiku, nebo umožnění, abychom ho provedli my sami.

Moje prohlášení se setkalo s pobouřením mnohých v řadách našich protivníků, kterým jsem ho adresoval, ostatní se jistě nevěřícně ušklíbli. Reagovali úplně stejně, jako když jsem před časem prohlásil, že dvě třetiny Maďarů jsou stoupenci Jobbiku, jen o tom ještě neví. Tenkrát to ještě mnozí považovali za směšné, ale dnes to stále více přestává být považováno za humornou představu. Kromě toho jsem neměl v úmyslu žertovat. Oboje věci jsem tehdy myslel, stejně jako dnes, ve vší vážnosti. Radikálně.

Oni zničili zemi

Ale co to znamená, když použiji tento termín: Radikálně? Znamená to, že jsem se narodil do tohoto světa se zatnutou pěstí a pěnou u úst? Nebo to snad znamená, že v mateřské školce byl mojí oblíbenou hračkou model Molotovova koktejlu? Nebo to ve skutečnosti znamená předložení reálných a pravdivých odpovědí na radikálně špatné poměry?
 
Radikalismus není ideologií, není to ani koncepce, je to perspektiva. Když je člověk sražen autem, utrpí vážná zranění a na scénu dorazí dva lékaři, jeden ho uráží a druhý řekne „tady máte paracetamol“, zraněný určitě řekne oběma, aby se ztratili. Maďarsko nebylo v posledních desetiletích sraženo jen automobilem, ale bylo beze všech pochybností sraženo k zemi tucty nákladních vlaků, to je nyní přesně to, co se stalo. Navzdory tomu levice nepřestává pacienta urážet a kopat do něj, zatímco pravice se ho snaží omráčit všemi druhy dobře míněného farizejství.

Buďme jednou provždy upřímní: Oni vědomě a kompletně zničili zemi.

Co tu potřebujeme místo urážek a léků proti bolesti je radikální – a pokračujíce ve výše uvedené analogii – chirurgickou formu intervence. Skutečností je to, že Jobbik má jako jediný program na takovou intervenci. Tak vážné a hluboké problémy vyžadují reformy, ke kterým současné parlamentní strany – jak levice, tak pravice – nemají ani odvahu, ani ochotu ani neumí pojmenovat národní mínění. Sami se dostatečně prokázali jako neschopní obstarat cokoli jiného než další urážky nebo pilulky paracetamolu.

Nikdo jiný než my se neodvažuje navrhnout další jednání o národním dluhu, který na dekády udusil život ekonomiky země. Nikdo jiný nenavrhuje, aby se operace Maďarské národní banky změnily tak, aby sloužily potřebám národa. A kdo jiný může mít odvahu zabývat se otázkou zdanění nadnárodních firem? Určitě ne politické strany, jejichž volební pokladny pravidelně plní ty samé nadnárodní firmy nezbytnými třiceti stříbrnými… a nikdo se určitě nehrne k tomu, aby se zabýval tím, co bude největším skandálem přicházejících let, smrtelný stav privátních penzijních fondů. Jsme jediní posedlí odvahou navrhnout, aby byli ohrožené oběti vykoupeny zpět pod ochranu státního důchodového systému.

361366-madarska-garda-madarsko-zatknutie-sef-jobbik-gabor-vona

Gábor Vona zadržen policií během protestů v červenci loňského roku. FOTO: ARCHIV DL

Že přicházející převod maďarské půdy do cizích rukou nevzrušuje ani neudivuje jedinou duši sedící v parlamentu, už nemůže nikoho překvapit. Nyní většina poslanců snadno schválila novelu zákona o vlastnictví půdy, která může jednoduše představovat začátek konce naší národní tragédie. Není pochyb, že nás čeká i tento úkol. Společně s odstraněním imunity před trestním stíháním, konec s parlamentními praktikami zastávání několika státních postů najednou, a schválení nového zákona o impeachmentu. Samozřejmě podporujeme navržené snížení počtu poslanců na polovinu, ale takový krok těžko vyřeší skutečné problémy, když 386 lumpů nahradí jen 200…

Příští vláda provede program Jobbiku

Ve vztahu k odpovědi na cikánskou otázku nemá nikdo ani nejmenší klíč nebo návrh. Aféra Sajóbábony (18. 11. 2009 se v malém městě Sajóbábony střetly stovky cikánských obyvatel s Maďarskou gardou a stoupenci Jobbiku – pozn. překl.) prokázala, že situace v určitých částech země je podobná občanské válce. Socialistická strana to odmítá uznat jako fakt, zatímco se strana buržoazie jednoduše jen ušklíbá. Nyní mohou pomoci jen drastické intervence. Povinná práce pro komunity, sociální podpora rodin sestávající se z benefitů a daňových vratek – tak budou podporováni legitimní uchazeči o práci, a ne ti, kteří jen produkují děti, aby se tak ekonomicky živili. Právní zakotvení role Maďarské gardy a samozřejmě četnictva.

Musíme vytvořit prostředí, kdy se cikáni mohou vrátit do světa práce, práva a vzdělání. A pro ty neochotné tak učinit zbývají dvě alternativy: můžou buď využít výhody svobody pohybu zaručeného Evropskou unií a opustit zemi, protože my jednoduše nebudeme dále financovat životní styl zaměřený na žití na cizí účet nebo kriminalitu, a nebo je tu vždy vězení. To bude znamenat velmi odlišné místo života od těch dnes si užívaných lázní, počínaje faktem, že nájemníci si budou muset hradit náklady jejich vlastní prací.

A upřímně, kdo jiný než my se přihlásí k ústavě založené na doktríně svatého písma? Levice zůstává z pochopitelných důvodů spojena se svým stalinistickým „mišmašem“, zatímco pravice si myslí, že její všeléčba paracetamolem tady bude fungovat. Nebudu hovořit o tajném státním archivu, kde mají všechny ostatní strany co skrývat. Každý má možnost vidět odhodlání, odvahu a vyžadovanou bezúhonnost nezbytnou k ukončení politické kriminality, k výzvě ukončit privatizaci, určitě re-privatizovat, ale můžeme toto vidět v jakékoli současné parlamentní straně? Nebudeme ani hovořit o vlasteneckých perspektivách v politice vzdělání, kultuře a médií, protože postoj obou levice i pravice k těmto věcem je otřesný. Kdo bude mít odvahu suspendovat licence velkých televizních stanic, poslat zpátky domů do Bologne vzdělávací systém, který nese její jméno, nebo prohlásit 4. června (dne 4. června 1920 vzniklo Trianonskou smlouvou samostatné Maďarsko pod vedením Miklose Hortyho – pozn. překl.) za státní svátek? A kdo vybuduje skutečnou maďarskou národní obranu? Kdo bude hájit maďarské dráhy a naše autobusové společnosti proti nadnárodní silniční lobby? A kdo ví, kolik věcí jsem zapomněl zmínit, pro jejichž řešení má jen Jobbik nezbytnou integritu, připravenost a odhodlání.

A tedy to řeknu znovu, aby to bylo jasné každému, tiše, bez stopy pochybností, jako prosté konstatování faktu: příští vláda sama provede program Jobbiku, nebo tak učiníme v lepším případě my sami. Všechno ostatní bude jednoduše jen horší…

Gábor Vona, prezident Jobbiku

Převzato z webu www.jobbik.com

Gábor Vona

Gábor Vona je maďarský nacionalistický politik, předseda strany Jobbik a vůdce Maďarské gardy. Narodil se pod jménem Gábor Zázrivecz dne 20. srpna 1978 v Gyöngyös v župě Heves. Studoval na Eötvös Loránd Tudományegyetem v Budapešti, nejprve historii a poté tři roky psychologii. Krátkou dobu pracoval jako učitel. V současnosti žije se svou manželkou a dítětem v budapešťské čtvrti Óbuda. V roce 2006 se stal, jakožto zakládající člen, druhým předsedou strany Jobbik Magyarországért Mozgalom.

Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko)

Jobbik-logo-bigger_2Hnutí za lepší Maďarsko, zkráceně Jobbik, (maďarsky: Jobbik Magyarországért Mozgalom) je nacionální pravicová politická strana v Maďarsku. Strana byla založena dne 24. října 2003. Na vzestupu je od demonstrací v roce 2006 proti tehdejšímu premiérovi Ferenci Gyurcsánymu z MSZP. Demonstrace přerostly do ostrých střetů s policií, která použila slzný plyn, vodní děla i gumové projektily. Členové Jobbiku se protivládních akcí aktivně účastnili. Vzápětí Jobbik založil polovojenskou organizaci - Maďarská garda, která má chránit zájmy všech Maďarů. Členy gardy se stalo už několik tisíc lidí. Garda pořádá pochody v obcích s větší koncentrací cikánů a aktivně se zúčastnila blokády maďarsko-slovenské hranice po loňském zásahu slovenské policie proti fanouškům DAC Dunajská Streda. Soudním rozhodnutím byla Maďarská garda rozpuštěna, což 2. července 2009 potvrdil odvolací soud. Podle verdiktu porušovala zákon o spolcích a ohrožovala menšiny. Popularita strany i nadále roste. Ve volbách do Evropského parlamentu 2009 získal Jobbik 3 mandáty. Podle posledních průzkumů k letošním parlamentním volbám je Jobbik s více než 10 % hlasů třetí nejsilnější stranou v Maďarsku.

-red-