internetové noviny / elektronický archiv

Francie deportuje Romy. Co takhle zakázat Francii?

France16. srpna 2010 Loni touto dobou u nás vrcholila aféra kolem rumunské rodiny údajného romského prince, která se usadila před pražskou nemocnicí. Humbuk s Rumuny, kteří se utábořili, kde se jim zachtělo, měl za následek veřejnou diskuzi, či spíše veřejné propírání otázky „kam s nimi?“.

Na tuto vskutku nerudovskou otázku se všichni pseudohumanisté a liberalisté předháněli odpovědět rovněž otázkou: „Jaký nejvhodnější pozemek jim vyčlenit?“. Jiné odpovědi jste se z médií nedočkali, protože v naší zemi na téma imigrantů probíhá výhradně jednostranná diskuze, tedy žádná, protože jakýkoliv náznak odmítavého stanoviska k oficiální velmi vstřícné politice k nelegálním imigrantům je okamžitě dehonestován nálepkou rasismu.

Konečně i Dělnická strana se dočkala zákazu za svůj programový požadavek vypovězení ilegálních přistěhovalců a zrušení přistěhovaleckých táborů a všech podpor pro přistěhovalce. Ono je totiž mnohem jednodušší a pohodlnější zakázat kritiku než hledat řešení kritizovaného problému. Alespoň pro naše zkorumpované politiky.

Ale světe div se, jedna evropská velmoc své řešení obdobného problému našla. Dokonce během 14 dnů začala s jeho realizací. Francouzské úřady zrušily za poslední dva týdny více než 40 romských osad a vyhostily přibližně 700 osob převážně romského původu. Většina vyhoštěných Romů pochází z Rumunska a Bulharska (více ZDE).

Podle francouzského ministra vnitra Hortefeuxe byly osoby dopravené zpět do země svého původu několika speciálními lety. Jeho vláda koncem července představila svůj záměr do tří měsíců zlikvidovat nepovolené romské osady a vyhostit romské imigranty, kteří se ve Francii dopustí přestupků či trestných činů. Je to reakce na stále rostoucí problém nepokojů v romských osadách.

O událostech ve Francii se ve sdělovacích prostředcích ČR příliš nedozvíte. Je to zvláště nápadné v kontrastu s hysterií, která probíhala kolem romských nepokojů v Maďarsku. Že i u nás existují nemalé problémy s imigranty z Rumunska nebo ze Slovenska, zvláště v severočeských lokalitách, netřeba ani připomínat, rozhodně ne místním slušným občanům, kteří na ně nejvíce doplácí.

Česká „vlezdoprdelská“ politika má však jednu slabinu – jednoho dne už není kam vlézt, protože zbytek Evropy svou „řiť“ otočil jiným směrem. Chvíli trvá (ale tak dlouho zase ne), než se ČR přizpůsobí správnému „poryvu větru“.

Francouzská imigrantská politika je zcela protichůdná té naší, protože zatímco země galského kohouta zvesela deportuje Romy do Rumunska, u nás se debatuje nad tím, jestli nechat u koryta „romomila“ Kocába s milenkou Lejlou. Holt je francouzská zadnice zatím příliš malá, nebo spíše vzdálená českému multi-kulti dvorečku. Nejlepší by ji bylo „po česku“ zakázat…

Martin Kněžický