internetové noviny / elektronický archiv

DS v Praze: Úředník se dožadoval kontroly svršků demonstrujících

1_3

Shromáždění DS v Praze 28. října 2009. FOTO: MATYÁŠ SOMBATI

29. říjen 2009 VIDEO Zhruba sto padesát lidí navštívilo u příležitosti včerejšího Státního svátku shromáždění Dělnické strany (DS), nazvané Den národní jednoty. Stejně jako loni se i letos sešli příznivci DS a její mládežnické odnože na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Ze všech stran obklíčené náměstí policisty a policejními antony bylo nejvýstižnějším obrázkem současnosti v České republice. Bývalí komunisté a estébáci zpátky u moci, vlna zatýkání kvůli politickým prohřeškům.

Ještě před začátkem shromáždění došlo k extempore ze strany úředníka pražského magistrátu Bíňovce, který letos v květnu protizákonně rozpustil demonstraci DS na Palackého náměstí v Praze a nechal „sebrat“ policií na čtyřicet lidí (DS podala na úředníka žalobu, soud se zatím neuskutečnil – pozn. red.).

Včera se úřednický „hrdina“ Bíňovec, opět obklopen početnou suitou uniformovaných strážců zákona, dožadoval po přicházejícím předsedovi DS Tomášovi Vandasovi prověření ošacení demonstrantů. „Zkontroloval jste si pane Vandasi oblečení demonstrantů, jestli nemají nějaké závadné symboly a tak?“ zeptal se. „Co si to vůbec dovolujete? Já nejsem vizitor, abych kontroloval lidi, co mají na sobě! Jste vůbec normální?“ odpověděl úředníkovi Vandas.

2_3  

Povinnou lustrací svršků a dokladů si stejně musela projít část účastníků shromáždění po výstupu z metra, kde na ně již čekala skupina policejních „inkvizitorů“.

Paralela s praktikami StB

Den národní jednoty před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně začal krátce po 13. hodině. Akci zahájil zpěvák Lobo, který ji po celou dobu moderoval. S prvním projevem vystoupil předseda DS Vandas, jenž se hned v úvodu vrátil k nedávné policejní razii proti odpůrcům postkomunistického režimu:

„Ranní domovní prohlídky, vykopávání dveří, zabavování počítačů a osobních věcí, psychický nátlak, smyšlená obvinění, zatýkání a věznění. Nepřipomíná vám to něco? Není tady až děsivá paralela s praktikami komunistické StB, když zasahovala proti třídnímu nepříteli a protisocialistickým živlům?“

11_3

Mezi zatčenými skončil i předseda pražské organizace DS Patrik Vondrák. Právě o něm a některých dalších členech DS se mluví jako o „zlých neonacistech“. I to je jeden z argumentů, který vláda předložila v návrhu k Nejvyššímu správnímu soudu požadující zrušení DS.

„Takové lživé konstrukce však u soudu rozmetáme jako hrstku prachu. Všichni jsou totiž bezúhonní občané, kteří jsou vinni pouze v jednom: Říkají pravdu o této zemi, říkají co si myslí o dnešních poměrech a o současném režimu. Taková je i vina Dělnické strany. Teď je jen otázka, zda jsme i viníky v očích lidí, kteří už současného vládnutí mají plné zuby. Asi těžko, to by nás tak nepodporovali, to by nám nepsali a neděkovali za to, že jsme a že existujeme,“ dodal Tomáš Vandas.

Svou reakci na represi zakončil předseda DS požadavkem okamžitého propuštění členů DS a vrácení osobních věcí, které byly protizákonně zabaveny!

Sbírka na stíhané kamarády

Druhý řečník, předseda Dělnické mládeže Martin Zbela začal svůj projev vyhlášením finanční sbírky na zadržené a stíhané členy DS a DM. Účastníci shromážděni mohli libovolným obnosem přispět přímo do roztažené vlajky DM, kterou držely členky sdružení. Celkem se podařilo vybrat 8 200 Kč.

3_3

„Důvodem perzekuce členů Dělnické strany a mládeže není jejich údajný neonacismus. Slovo neonacismus je dnes zástupným symbolem pro jakýkoliv odpor proti vládě bývalých či současných komunistů, pro odpor proti globalizaci Evropy, likvidaci evropských národů a jejich kultury,“ řekl předseda mládeže.

8

Zbela se ve svém projevu věnoval i programu Dělnické mládeže, jehož některé body uvedla Fischerova vláda jako „argumenty“ pro zákaz DS. Podle něj to má souvislost i s Lisabonskou smlouvou. „Protože právě Lisabonská smlouva je pravým opakem toho, co my požadujeme. Protože její zastánci – socialisté a komunisté – se svými odpůrci zásadně nediskutují, ale snaží se je vyštvat na okraj společnosti,“ dodal.

Předseda Dělnické mládeže vyjádřil přesvědčení, že pokud bude Dělnická strana v následujícím období rozpuštěna, je si jist, že „do roka a do dne“ bude za neonacistu veřejně označen i prezident Václav Klaus, pokud se nenechá zlomit a Lisabonskou smlouvu nepodepíše. Celý projev Martina Zbely ZDE

„Pec nám spadla“

Místopředseda DS Petr Kotáb zlehčil napjatou atmosféru na náměstí Jiřího z Poděbrad glosováním aktivit ministra vnitra Martina Peciny. K nim například patří vydání jakéhosi seznamu „rizikových dní“, ve kterých by se neměla povolovat veřejná shromáždění. Mezi těmito dny je uveden i 28. říjen.

4

„Ministr Pecina se totiž obává, že by mohlo dojít k pochodu, v jehož čele by pravděpodobně kráčel tatíček Masaryk se vztyčenou pravicí, který by vykřikoval různá, současným zkorumpovaným systémem zakázaná hesla… Opravdu směšné jsou myšlenkové pochody pana ministra Peciny. Snad jde pouze o prozatím nepopsaný vedlejší příznak takzvané prasečí chřipky,“ řekl Kotáb, který současně doporučil Pecinovi vyšetření u psychiatra.

Podle místopředsedy DS se ministerstvo vnitra snaží udělat z nacionalistů násilníky a křiklouny a tím zastrašit občany. Kotáb alespoň na dálku ujistil Pecinu, že jeho strana nehodlá na svých setkáních dávat prostor heslům nebo písničkám, které jsou na pomyslném černém seznamu. „Snad jenom jednu určenou speciálně pro ministra Pecinu: Pec nám spadla…“ dodal Petr Kotáb.

5_2

Až se to zhroutí, politici utečou!

Hospodářské krizi se v posledním projevu Dne národní jednoty věnoval předseda znojemské organizace DS Arnošt Zittner. Podle něj si politici s nynější situací neví rady, na což doplácejí hlavně drobní a střední podnikatelé.

„Ale snížit si platy, k tomu politici nechtějí přistoupit. Odborníky se stávají akorát tak po různých rychlostudiích, což dokazuje skandál na plzeňské právnické škole. Bratrství policistů a mafiánů přesně dokumentuje, kam se politické vedení České republiky dostalo,“ varoval Zittner.

6

Šéf znojemské DS upozornil před možným útěkem politiků do zahraničí: „Až se tento zadlužený a skrze prolhaný stát začne hroutit jako zřízení v Litvě nebo v Maďarsku, budou politici a jejich přátelé sledovat všechno z bezpečné dálky z Itálie nebo Floridy, popřípadě ze svých přepychových vil, bezpečně chráněni bodyguardama a ostnatým drátem a s posměchem všem normálním pracujícím občanům.“

Kriminalizace DS a její mládežnické organizace pramení podle Arnošta Zittnera z obav současných zkorumpovaných politiků o svou budoucnost. „Začínají být nervózní a mít strach. Proto rychle s námi do kriminálu a před soud! Ale tam patří někdo jiný a jednou se to stane pravdivou skutečností! Ať žije Dělnická strana!“

10_4 

Pražský Den národní jednoty Dělnické strany k výročí vzniku republiky 28. října proběhl pokojně a bez incidentů. Jediným „narušitelem“ akce byl policejní vrtulník, kroužící po celou dobu shromáždění nad náměstím Jiřího z Poděbrad.

-red-

Vaše názory

z IP *** | 29.10.2009 13:43
"mimochodem toho pána když vidím v televizi, tak si připadám, že sleduji televizi o jakýchsi elfech, nebo co... protože to je tragédie...." :-D to je kult
z IP *** | 29.10.2009 13:45
Další nášup demagogie a lží z dílny DS. Vůdce Vandas si snad myslí, že na členy DS se zákony této země nevztahují a policie se na ně nesmí ani křivě podívat, jinak ji DS odpálkuje jako bývalé komunisty a StB-áky = zástupný symbol pro člověka, který se dopouští ideozločinu kritizování DS. Podle pany Zbely neonacisté vůbec neexistují a heijlování je vlastně projev kritiky současné vlády. To, kde vydedukoval, že komunisté jsou zastánci Lisabonské smlouvy, si raději nechal pro sebe. Myšlenky pana Kotába není nutné obšírně komentovat, vystoupil patrně pro pobavení obecenstva. Snad jen mohl zmínit jak ministerstvo vnitra přimělo jednoho tzv. nacionalistu, aby mého kamárada ležícího na zemi nakopl do obličeje těžkou botou. Nakonec by se pan Zittner mohl zamyslet nad tím, proč stejný názor na DS jaký má současná zkorumpovaná vláda zastává okruh osob mnohem mnohem širší, než ona sama.
z IP *** | 29.10.2009 14:04
Pro M:to,že je vláda a úřady plná bývalých komunistů je prostě fakt.Nejvíce mě pobavilo,že bývalý komunista Fischer otvírá výstavu Nevzdali jsme to,která mapuje protikomunistický odboj.Ani on to ovšem nevzdal a po dvaceti letech je se spoustou dalších bývalých soudruhů opět na vrcholu moci.
z IP *** | 29.10.2009 15:12
M...to je jako Motherfucker??? Ne,Ty spíš budeš jenom natvrdlej fízl.Jistěže má DS mnoho odpůrců i mezi občany-různost názorů a chápání skutečností je přirozený jev.Ale všiml sis také vzrůstající podpory veřejnosti?Ta už je řádově a minimálně v desetitisících hlasů vícero věkových kategorií.Stačí sledovat diskuse na netu a třeba i v takové české hospodě.To se najednou narodilo ,,nácků".A víš proč mám třeba i já hladce oholenou hlavu?..(sice již 15 let),nyní hlavně proto,aby mne Tvoji lokajští fízláci nevtahovali do antonu za vlasy.
z IP *** | 29.10.2009 15:31
Pro M: Římští legionáří byli taky neonacisté? A ne jen oni to by pak musela být neonacistická celá Evropa. Ale to by se pak nedal nikdo zavřít že? Pokud Demokracie zasahuje proti jakémukoli extrémismu extrémisticky tak už to není demokracie! A DS neprojevuje a NIKDY neprojevovala žádné symaptie k Třetí říší na rozdíl od KSČM která se k minulosti hlási a označeni za extrémisty nejsou.
z IP *** | 29.10.2009 17:44
DS=NEO-FAŠISTICKÁ PAKÁŽ.
z IP *** | 29.10.2009 21:44
Zdravím všechny a děkuji za pěkný článek! *** Kdo je větším extrémistou? Dělnická strana, nebo lidé, kteří nám sem chtějí natahat statisíce vetřelců z Afriky apod.? Ostatně "extrémismus" je velice proměnlivý pojem. Před pár sty lety byl extrémistou ten, kdo říkal, že Země je kulatá. Kdo ví, třeba za pár let budou názory DS reprezentovat hlavní názorový proud v Evropě. Bude to pak ještě extrémismus? Ne, dobří lidé, nejde o to, kdo je tzv. "extrémista", ale o to, kdo má pravdu. A to jsme my! *** Ty projevy jsou skvělé. "Dnes soudí oni nás, zítra budeme soudit my je!", "Útvar pro odhalování politického zločinu". A nejlepší je to s tatíčkem Masarykem, an, vztyčiv pravici, vykřikuje hesla:-))) *** Dělnická strana chce vstoupit do Spolku evropských nacionalistických hnutí. To je ta úplně nejlepší zpráva! Jen tak dál! Když budou evropské národy držet při sobě, nikdo a nic je nezastaví!
z IP *** | 29.10.2009 21:52
Pro Lípu: Postupně zkusím odpovědět za tvé otázky 1) Doplň si za to písmenko co chceš:-) 2) Při porovnání výsledků voleb do Evropského parlamentu 2009 a krajských 2008 jsem si naopak všiml klesající podpory. Ale rozhodně souhlasím s tím, že v delším časovém horizontu podpora DS stoupá. Nevyvozuji to však z tak pochybných zdrojů jako internetová či hospodská diskuze. Ti "náckové" ale tvoří pouze menšinu oněch příznivců. 3) Hlavu máš oholenou proto, aby tě Moji lokajští fízlové nevztahovali do antonu za vlasy.
z IP *** | 29.10.2009 22:01
Pro David: O to, zda je vláda plná bývalých komunistů se s tebou přít nebudu. Chtěl jsem jen poukázat na to, že ze strany pany Zbely se jedná o účelové obvinění. Kdyby byla DS skutečně tak antikomunistická, jak se najednou snaží vypadat, tak nevystupuje na akci KČP společně se členy KSČM. Především jsem chtěl poukázat na to, jak pan Zbela překrucuje obviňování DS ze spolupráce s neonacisty. Nebo si snad také myslíš, že žádní vlastně neexistují?
z IP *** | 29.10.2009 22:33
Pro Martin: 1) Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil na co narážíš. Římští legionáři rozhodně nebyli neonacisté. Neonacismus totiž vznikl až v druhé polovině 20. století. Ač používali jako pozdrav zdvyženou pravici, nejednalo se o heilování. Heilování totiž vzniklo mnohem později a vypadá tak, že zvedneš pravačku a zahulákáš Heil Hitler! nebo Sieg Heil! Ostatně označení takovéhoto konání jako heilování vyplývá právě z oněch slov Heil, obsažených v obou doprovodných heslech. To, že legionáři u toho nemohli křičet Heil Hitler je snad jasné - Hitler se totiž narodil o stovky let déle, a i kdyby to ti legionáři nějak tušili, tak to přesto nemohli vykřikovat, poněvadž nemčina tehdy ještě neexistovala. Pokud u toho (zvednutý pravice) někdo řve třeba Židi do plynu, stojí u vlajky s hákáčem nebo u hrobu Anežky Hrůzové, tak se sice dle názoru některých odborníků nejedná o heilování, ale z kontextu je patrné, k čemu se tímto gestem odkazuje. 2) Netvrdím, že by se DS jako celek otevřeně hlásila k odkazu Třetí říše. Tak pitomá přece neni! Skrytých odkazů lze ale nalézt řadu. Tvrdím, že v ní je řada neonacistů a že s neonacisty vědomě spolupracuje.
z IP *** | 30.10.2009 09:42
musím souhlasit s tím, že většina neonacistů to dělá spíš jako projev kritiky, nebo provokace, podle mě je opravdu málo skutečných neonacistů, kteří by chtěli, aby Hitler vyhrál. Jinak Zbela podle mě není tím správným člověkem pro veřejné projevy... všechno předčítá z papíru do posledního písmenka a ještě tak nějak neslaně nemastně. "Vandas si snad myslí, že na členy DS se zákony této země nevztahují a policie se na ně nesmí ani křivě podívat..." - bezdůvodné vnikání (vloupání) do bytu a zastrašování lidí policií ti přijde normální? nebo snad dokonce správné? hledání důkazů v bytě bez dozoru nájemníků? šikana všech nájemníků? tak má fungovat demokratický stát? člověk už nemůže ani říct svuj názor o politice, pokud neni modrej, oranžovej nebo rudej, jinak je na něj okamžitě nasazena BIS nebo ÚOOZ. Takhle to přeci nejde. Na jedné straně jsou lidé buzerováni za vlastnění nacistických předmětů a symbolů apod. a na druhé straně srp a kladivo, Che Guevara a podobné symboly jsou beztrestné, člověk je může mít klidně na oděvu a nic se neděje. Přitom komouši strčej celej nacismus do kapsy. Proti Mao Ce-tungovi je nějakej Rudolf Hess naprostej břídil. Jsem demokrat, nefandím žádnému totalitnímu systému, ale chci jeden metr pro všechny... buď oboje zakázat, nebo ve stejné míře tolerovat.
z IP *** | 30.10.2009 11:26
He, he, Klaus odmítl povýšit Komorouse.
z IP *** | 30.10.2009 22:56
Pro ugbm: No, pochopil si to trochu jinak, než jsem to myslel. 1) Důvody toho, proč náckove heiluji jsou asi složitějsi. To, že se podle pana Zbely jedná o kritiku současneho režimu, bylo miněno ironicky. Narážel jsem na to, jak se snaži nácky lživě prezentovat. 2) To s těmi zákony byla parafráze výroků DS a nadsázka. To jak stát bojuje proti extremismu je místy naprosto absurdní. Nemám tedy problém označit zmíněné chování za nesprávné a nenormální. Zda bylo ale bezdůvodné ví jen sama policie a ti zadržení. 3) Není to mířeno na tebe, ale právě na neonacisty, ale pokud se odvolává na svobodu slova a demokratická prává neonacista, tak to je ubohost. 4) Nebudu polemizovat, zda strčí do kapsy komouši nacisty, či naopak. O to tu tak úplně nejde - řeč je o neonacismu! Kolik lidí zavraždili v ČR po roce 1989 komunisté a kolik neonacisté? To je ten důvod dvojího metru.
z IP *** | 31.10.2009 02:41
Je mi záhadou,(a hodně ,,pisálků-oponentů,,se tím brání),proč názory ve stovkách internetových diskuzí nebo debaty v hospodách i na ulici,nevypovídají nic o náladě ve společnosti.Čí jsou to rozhořčené hlasy?..,Kdo je z dnešní politické reprezenace zhnusen?Kdopak to píše do diskusí názory,ze kterých je zřejmé,že už to těm dobytkům národ ve většině nežere???.....Asi trpaslíci...ty potvory vlezou všude:-) Jo a milý ,,M" -opravdu mám silný dojem,že jsi snaživý fízl,a tímto končím jakoukoli další debatu s Tebou.Národu a DS zdar!
z IP *** | 31.10.2009 20:20
Pro Lípa: Netvrdím, že takové diskuze nevypovídají nic o náladách společnosti. Tvrdím, že si na jejich základě není možné vytvořit úplný a objektivní obraz a už vůbec není možné vyvodit z nich jaký je názor většiny národa, pokud se tak neděje na základě sociologických metod. Stejně tak lze nalézt stovky článku proti DS a co z toho tedy plyne při užití tvé logiky? Mimochodem na DS mě silně vytáčí právě zneužívání těchto nálad části společnosti. Ty voliče (a ty mezi ně možná taky patříš), kteří ji skočili na její lži, lituju. Jinak ti upřímně děkuji za vulgarismy a urážky na mou adresu, potvrzuje mi to, že můj názor na zastánce DS není mylný. DS zmar => Národu zdar!
z IP *** | 1.11.2009 23:48
Cituji ,,M" : ,,Stejně tak lze nalézt stovky článku proti DS a co z toho tedy plyne při užití tvé logiky?" No jistě,články,reportáže,Nova tn.cz.,výborně!Taky AFA a Romea.. Hm,pokud se Ti jevilo označení ,,snaživý fízl"jako vulgární,beru zpět a budu zdvořilý:Vy jste pane pouze hloupá oběť ,,brainwashingu",anebo jen spokojený sobec,kterému mohou být otázky přežití a důstojnosti našeho národa u zadnice.Vy zřejmě nijak nepoukazujete na chlív,který tu panuje.Já ano.
z IP *** | 3.11.2009 01:44
Pro Lípa: Takže diskuse pokračuje :-) Těmi články mám na mysli i texty seriózních vědců, především politologů. Chcete se snad s jejich závěry vypořádat, tak že je obviníte z poplatnosti vládě nebo je rovnou hodíte do jednoho plytle se žido-zednářema? Píšete, že jsme hloupá oběť brainwashingu. Mám to chápat, tak že ten, kdo má jiný názor než vy jednoduše vymytej mozek? Jak víte, jak jsem ke svému názoru dospěl? To, že je DS nahnědlá si rozhodně nemyslím kvůli několika reportážím Novy a pár novinovým článkům. A není to náhodou naopak a obětí brainwashingu DS jste Vy? No? Co už mi ale úplně uniká, je to, že odpor proti neonacismu chápete jako projev lhostejnosti k důstojnosti našeho národa, Já osobně to vidím právě naopak. Jak by se tedy podle vás měl chovat ten komu na národu záleží ve vztahu k neonacismu? Není to ve skutečnosti tak, že zmanipulován jste Vy, tím že věříte řečem DS, že s nácky nemá nic společnýho a že jedině ona dokáže záchránit národ, kterů jinak hrozí zkáza? Zkuste o tom popřemýšlet. Já o DS přemýšlím intenzivně už několik let a doposud se mi nepodařilo najít doklad toho, že bych se mýlil. Pokud však máte nějaký důkaz, kderý by mohl ona obvinění z neonacifikace vyvrátit, tak sem s ním.