internetové noviny / elektronický archiv

Avatar, který nevidíme a nechceme vidět

Avatar-tree-of-life_2

Náš příběh, jejž prožíváme ve skutečné realitě, nikoliv v Cameronově virtuálním světě, je mnohem prozaičtější. Ale pouze na první pohled... FOTO: ARCHIV DL

26. ledna 2010 Filmový příběh se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kde lidstvo objevilo planetu, která skýtá neuvěřitelná přírodní bohatství. Je to svět rozmanitý, plný tvorů a rostlin. V tomto světě žijí tvorové, pro které je příroda nejen pouhým prostředím, ale avatárem, nebo-li zpřítomněním duchovních bytostí.

Náš příběh, jejž prožíváme ve skutečné realitě, nikoliv v Cameronově virtuálním světě, je mnohem prozaičtější. Ale pouze na první pohled. Naše odcizení se přírodě a jejímu vlivu na náš život vychází ze změny myšlení. Útěku z duchovního světa do světa materiálního. Myslíme, věříme jinak, než mysleli a věřili naši předci.

Přírodu bereme jako lesík za městem, který občas překáží nějaké dálnici nebo železobetonové hale. Chceme-li ji „šetřit“, a tím alespoň z části uspokojit špatné svědomí z našeho odzicení (důkaz možného návratu), hledáme v bydlišti barevné popelnice. Když milovat přírodu, tak umět správně vyhazovat tuny odpadků.

Betonujeme, konzumujeme, nerozumíme

Loni na podzim ministerstvo životního prostředí zveřejnilo zprávu o stavu české přírody a krajiny. Jeden pohled na mapy zeleně, porovnání jejich stavu k rokům 1980 a 2005, rozšiřující se bílé skvrny na úkor těch zelených, nepotřeboval dalšího komentáře. Tady se již rozhodlo a učinilo. Beton nahrazuje půdu. Živelně a rychle. (Bohužel, oslavy 17. listopadu informace o aktuálním stavu naší krajiny poněkud upozadily. Asi by narušily pokrytecké veselí nad skvělou konzumní demokracií.)

A_4

Česká krajina v roce 1980. Zeleně je mnohem více než dnes. Zdroj: MŽP

B_3

ČR v roce 2005. Markety, parkoviště, haly ničí krajinu. Zdroj: MŽP

Od roku 2006 se podle ministerské studie vybetonovalo nebo jinak přeměnilo bezmála 540 kilometrů čtverečních. Jde o plochu větší než rozloha Prahy či okresu Most nebo Teplice. Stromy a úrodná půda musely (opravdu musely?) ustoupit hypermarketům, autostrádám, satelitním městečkům, obřím parkovištím a skladům.

Zemědělství v pravém významu přestává v České republice existovat, stalo se okrajovou záležitostí zájmů společnosti, která si plody přírody pořizuje stejnou cestou jako televize montované v Číně. Dokonce i jablka a hrušky se k nám dováží z daleké ciziny. Když přijedou zemědělci protestovat do Prahy, místní obyvatelé na ně pohlíží jako na nepříjemný hmyz, který blokuje magistrálu v plynulém provozu.

Strom před domem

Znovu se vrátím k příběhu Avatar. Člověk si podrobuje cizí svět, aby se zmocnil jeho bohatství. I za cenu zničení tamní kultury a její „božské“ přírody. Na soulad mezi myslí tamních tvorů s rostlinami a živočišstvem pohlíží s arogancí a zpupností. Typická vlastnost hlupáků, kteří zapomněli na své kořeny.

I my zapomínáme. Přicházející generace dokonce už ani nemají na co zapomínat, protože zkrátka neví. Monitor je pro mnohé z nás vstupní branou do světa, kde si neušpiníme boty od hlíny. Mléko, maso, ovoce a zelenina v lednici… Co nám je do jejich původu. Odněkud to přivezou, my to na jednom místě zkonzumujeme. Strom před barákem nemá duši, protože je ze dřeva. Sníh škodí silnicím a naším autům.

Termín avatár pochází z hinduismu. V sanskrtu toto slovo znamená sestup a přeneseně vtělení. Abych byl konkrétnější, avatár ze stromu před barákem nedělá pouhé dřevo, složené z celulózy, ligninu, organických a anorganických látek. Strom před domem má svůj smysl a poslání, protože je.

Pro ateistický mozek materiálního „náboženství“ je předcházející věta asi problematická. Protože pokud přijmeme fakt, že strom před činžákem nepostrádá duši, znamená to, že naše lednice plná jablek, masa a mléka je jakýmsi chrámkem padlých bohů. A nebo jejich darem nám.

Prosinec09-077_3

Strom před domem má svůj smysl a poslání, protože je...

Jsem přesvědčen a věřím v to, že příroda není pouze hmotou a energií, „materiálem“ pro vědecký výzkum a jeho vytěžení. Lidský přístup k přírodě mi dnes připomíná psa, jenž se honí za svým ocasem. Objev střídá objev, ale zodpovězení základních otázek se nedočkáme a dočkat nemůžeme. Zamítáme zázračnost bytí a lidského stvoření s jeho světem a vesmírem, velebíme zázrak velkého třesku, modlíme se k matematickým rovnicím.

Živou půdu pod nohama rychlým tempem dláždíme neživým betonem. Lidé dělají vše pro to, aby se na tomto světě udrželi co nejdéle. Věda přeměnila zdravotnictví na továrnu nového a dokonalejšího života. Proč ne. Problém je však v tom, že tento živý tvor kolem sebe umrtvuje svět. To v pořádku není.

Martin Zbela

Co zlepší náš přístup k přírodě?

  1. Změna myšlení a hodnot 455
  2. Věda a její budoucnost 166

Vaše názory

z IP *** | 26.1.2010 18:16
Výborný článek, který se týká nás všech a celé naší dříve krásné, dnes rokradené a rozprodané země. Kdyby staří sedláci viděli co se dnes děje s naší přírodou, našimi úrodnými lány, lesy, museli by se obracet v hrobě. Je smutné sledovat jak vysoce kvalitní půda musí ustupovat skladům a logistickým objektům, zahraničních investorů, kteří po uplynutí daňových prázdnin odejdou někam do Rumunska či Bulharska, kvůli levné pracovní síle a své nenažranosti , a tady po nich zůstanou prázdné haly, které budou "zvelebovat" krajinu. Dále zmíněná satelitní městečka, různé rezidence a hlavně golfové hřiště. Golf je sport, který nenávidím už jen proto, že jeho hřiště zabírají obrovské plochy úrodných polí a dle mého názoru je jen pro zbohatlíky, kteří se chtějí předvést jak umí máchat holí a vozit se za míčky. Krajina dostává pořádně na frak. A nezaslouží si to. Je nespravedlivé, že pár vyvolených rozhoduje o rázu přírody, o tom co kde bude stát, kudy povede dálnice, kam na golf, kam ubytovat zbohatlíky atd. A to že zemědělství je zruinované, mimochodem jako naše tradiční průmyslová odvětví, je fakt, s kterým nic neudělá ani Strana Zelených. Myslím, že DS si tímto článkem řekla o podporu lidí, kterým ještě dnes na přírodě trochu záleží.
z IP *** | 26.1.2010 19:20
Anonymni patriot je myslici lidska bytost? Jestli je tohle prumerny nazor volice DS, tak to moje mineni opet kleslo. Jakou ma souvislost to, kdo legalne pudu vlastni a jak ta puda vypada? Sedlaci by se zrejme neobraceli nikde, protoze kdyby na to meli, sami by si pole rozsirili. Nebo to byli dobromyslni a stedri chlapici? Golf neni levny, ale neni to sport pro zbohatliky. V Britanii, kde vznikl, ho hraji povetsinou duchodci - je to zabavna spolecenska hra. To ze u nas je drazsi (nebo ze se dle americkych filmu spojuje pouze s bohatymi) je problem toho, ze hrist neni mnoho. Clovek, ktery ma penize, je podle "patriota" zasadne zbohatlik. Dalnice neni prostredkem k tomu, jak se dopravit z bodu A do bodu B, ale je to zrejme zasadni ZLO. Asi je spatne stahnout auta na jedno misto - pryc z okresnich a obecnich silnic, ze? Prumyslu je skoda. S tim ale nic neudelame. Co kdybychom se radsi prenesli do SOUCASNOSTI a pokouseli se v ni uplatnit? Najit si nove obory, ve kterych budeme dobri. Rozvijet se. Misto zpatecnickeho konzervativniho socialismu jaky nam nabizi DS. DS si rekne o podporu kohokoli, protoze ji potrebuje. V SZ jsem se zklamal, ale uz programove je DS neco co volit nehodlam.
z IP *** | 26.1.2010 20:38
Motoso,nebyl by to správný článek,kdyby se zde neukázal nějaký ten štouchal.Nic proti štouchalum nemám,občasné pobavení člověku pouze přizpívá;) Jak se tedy říká člověku,který chudý zrovna není?Chudák rozhodně ne!Tedy zbohatlík je namístě;)Přenesme se tedy do té Tvé součastnosti-do prosperujícího státu s demokratickým systémem.Beru.Ale cožpak toto u nás vážně funguje?
z IP *** | 26.1.2010 21:09
Vážený MOTOSO, to co jste tu nastínil by se spíše dalo pojmout jako námět na nějakou liberální pohádku. V tom Vámi popisovaném rozvoji průmyslu jste mimo mísu. Nehledě na to, že tradiční průmyslová odvětví jsou uměle likvidována právě těmi zbohatlickými majiteli, kteří tak rádi vydělávají penízky bez ohledu na nějakou "obyčejnou dělnickou pakáž" (Viz umělé zlikvidováni severočeských skláren a přesunutí výroby do Indie, kvůli levné pracovní síle). Odporné, jakým způsobem tito "zaměstnavatelé" dokáží v asijských zemích zaměstnávat pracovníky (nebo spíše zotročovat). Dále - Asi nemáte přehled o dnešním zemědělství a o lidech, kteří v něm pracují. Ale jinak jsem rád za kritiku. Můžete mít jiný názor, ale urážet lidi, kteří mají jiné vidění světa, si myslím není v demokratické společnosti (jak vy popisujete) na místě.
z IP *** | 26.1.2010 23:52
Čím dál častěji narážím na názor,že každý má možnost se vypracovat,stát se bohatým,tak proč nadávat,když si svoji budoucnost určujeme sami?Kdo mi ale odpoví,jak to bude fungovat když budem opravdu všichni ředitelé, jenom prohánět Ferrari, hrát golf,kdo potom upeče chleba?Společnost se bude muset zamyslet,protože když se budeme všichni rvát o své místo na slunci bez ohledu na ostatní,tak to nedopadne dobře.Bohužel se tu ale čím dál více uplatňuje skutečnost na kterou se hodí jedna fráze: Sytý hladovému- NEŽER!
z IP *** | 27.1.2010 00:09
Za prvni vetu se omlouvam, ale bylo to prvni, co me napadlo. Zbohatlik je pejorativni oznaceni cloveka, ktery nabyde sve bohatstvi rychle a s malym usilim - napriklad zdedi penize nebo je vyhraje v loterii. Clovek, ktery si je vydre (ano, i prace ktera neni manualni je prace), si takove oznaceni nezaslouzi a zaslouzi si hrat golf :) S tim vykoristovanim v Asii mam stejny nazor, ale mam problem s tim prumyslem. Napriklad nejvetsi (nedavno zavrene) ceske sklarny byly v poslednich letech ztratove diky neschopnemu managementu a zamereni na tradicni vyrobky. Ucastnili se minima prehlidek a rozhazeli penize za nesmysly. Jenze prave ta tradice byla v tehle dobe problem - to co meli delat melo byt originalni. Misto toho se soustredili na vyrobky, ktere se daji vyrobit levne kdekoli (tj. bezne spotrebni zbozi). O zemedelstvi jsem nic nepsal, ale kdyz se ptate :) Priklad: vezmete si banan - v sezone stoji 15 kc kilo, kilo bio-bananu stoji 100kc. Rozdil je v tom, ze palma, ze ktere stoji banany 100kc rodi mene, je nachylna, neni napechovana chemii a neumre po 2 letech jako palma s banany za 20. Rozdil je, ze si je nikdo nemuze dovolit. A tak je to se vsim. Ketiv: nereagoval jsem primo na clanek, protoze jsem materialista, ale zaroven jsem pro ochranu prirody. Myslim si, ze demokracie nekde funguje - napriklad ve Svycarsku :) Jsem proti prime demokracii a jsem pro zvyseni platu politiku. Zase tak od veci to neni - je u nas dost firem, ktere se dokazaly vyrazne prosadit v Informatice. Problem casto je, ze to lide, kteri se v tom nevyznaji neberou software jako vyrobek. Jsem ale rad, ze jste zverejnili muj komentar.
z IP *** | 27.1.2010 00:19
Luba: tenhle nazor slysim porad: Kdo upece chleba. To je snad primo opsane z pamfletu DS. Nejde o to, ze kazdy bude reditel nebo jezdit ve ferari. Ani kdyby chtel. Protoze kazdy neni cilevedomy a nema na to se vypracovat. Navic je to kompletni nesmysl - uvedomte si, ze MY jsme bohatí - vy i já. Máte internet, máte elektřinu, máte kde bydlet, v noci vám není zima a máte co jíst. Navic - proc se mi zda, ze pro kazdeho automaticky plati, ze prace reditele = vic penez za min prace (nerikam, ze to tak casto neni). Chapu, ze je snazsi si myslet, ze tem bohatym letaji zlati holuby rovnou do huby a ze my jsme ti chudaci. Nejsme. Zivotni urovni jsme mezi svetovou spickou. Je taky jednodussi nadavat u piva, nez si pujcit penize od banky a zacit zivnost - treba peceni chleba. Bohuzel krome (vyse zmineneho) prumyslu, mame v nasem narodu hluboko zakorenenou zavist. Chceme to, co maji druzi - ale vsechno zaroven.
z IP *** | 27.1.2010 08:27
Skvělý článek, snad jen dodám, že s přibývajícími zastavěnými plochami ubývá volně žijící zvěře. A té zbylé lidé diktují, kde bude žít, kde ne a v jakém množství.
z IP *** | 27.1.2010 09:29
Pro Motoso: Zajímavé, odvoláváš se na fungující demokracii ve Švýcarsku, pravděpodobně zemi s nejvíce rozšířenou tzv. přímou demokracií, ale zároveň jsi proti přímé demokracii. To jen tak na okraj. Zároveň se hned zeptám, co je špatné na formách přímé demokracie, jako jsou přímá volba prezidenta či vyhlašování oblastních i celonárodních referend v otázkách jako je třeba umístění cizích okupačních jednotek na našem území a vybudování jejich vojenské základny? Dále - Zvýšit platy politikům? No to snad ne, to myslíš vážně? A to jako proč? Naopak, celý parlamentní systém by se měl reformovat - zrušit senát, snížit počet poslanců a odebrat jim například tzv. náhrady. A platy poslanců by měly být zohledněny vůči platům obyvatel naší vlasti. Rozhodně by se nemělo dít to, že platy poslanců budou přesahovat 100 000 v době, kdy reálně vyplácená mzda se pohybuje okolo 12 000 (záměrně neudávám mzdu průměrnou neb ta je naprosto zavádějící). Co se životní úrovně týče - pokud jsme MY na špičce, tak to je to se společností hodně špatné. Mnoho lidí bez práce, spousta dalších o ni přijde v důsledku dovážení přivandrovalců ze všech koutů světa či díky přesouvání výroby za hranice naší vlasti. Země se topí v bilionovém dluhu, který bude narůstat stále více a více. Rodí se málo českých dětí, protože si je naše rodiny nemohou dovolit. Místo toho se cpou peníze imigrantům, kteří mají dětí jako kobylek. S takovouto bude brzy náš národ utopen v multikulturním marasmu a zanikne, toto ty snad chceš? Toto je podle tebe ta ŠPIČKA životní úrovně? Nyní tě budu citovat - "Nejde o to, ze kazdy bude reditel nebo jezdit ve ferari. Ani kdyby chtel. Protoze kazdy neni cilevedomy a nema na to se vypracovat." Mám tomu rozumět tak, že kdo není cílevědomý, tak má držet hubu a krok? Máme například ve třídě spoustu lidí, kterým sebevědomí doslova tryská z uší, ovšem jsou, jak to jen říci slušně, úplně blbá a rozmazlená hovada. A vzhledem k tomu, co říká můj taťka (mimochodem, vysokoškolsky vzdělaný inženýr), tak přesně takoví lidé se skutečně dostávají na ředitelské pozice. Je to podle tebe v pořádku? Že "demokracie" dnešního typu dává prostor egocentrickým blbcům, kteří jsou ovšem naprosto bezcharakterní a na podobné pozice se díky tomu dokáží protlačit? Závěrem se konečně dostávám k článku samotnému.:-) Článek je to dobrý a hlavně pravdivý. Člověk dnes ztrácí úctu k přírodě a odcizuje se jí. Naši krásnou vlast decimují různé železobetonové nesmysly jako jsou nákupní centra a podobné zbytečnosti. Neméně ji decimuje i tzv. "zelená" politika jakýchsi anarchofeťáčků. Například nesmyslná výstavba větrných či solárních elektráren na úkor rozvoje jaderné energie. "Větrníky" zaberou mnohem více plochy než 1 jaderná elektrárna, ale dodají jen zlomek její energie, při čemž ještě neefektivně a výkyvově. A samozřejmě je příroda ničena též černými skládkami a podobnými svinstvy. To je asi tak vše, co bych zatím chtěl říci. Lukáš Švestka
z IP *** | 27.1.2010 10:07
NEVĚŘÍM V ŽÁDNÝ MEDIÁLNÍ OBRAZ DS, KTERÝ SE ÚDAJNĚ KOLEM VÁS KONSTRUUJE. Jste to, co jste, co vyzařujete, za co se stavíte- stačí, když se s váma setkám,a je mi jasné, že jste nedemokratická, násilnická tlupa magorů, která vyznává jako Stalinovci, myšlenky nenávisti, akorát z druhé strany spektra. Jaký je rozdíl mezi KSČ a mezi NSDAP(DS)- žádný! Vedete si svou a nechápete nic! Navíc -symbol nacismu je zřejmý v armádě, která se hodlá v tomto filmu Avatar dobývat novou planetu kvůli zdrojům. Až moc podobné na NACISMUS nebo KOMUNISMUS, coby poskolonialistické mocnosti. Pokud DS je i zároveň loutkou komunistů, tak to něco zračí. Důkazy jednou vyplavou na povrch!!!
z IP *** | 27.1.2010 11:15
ŽIŽKO číst Tě skutečný žižka, tak by si to asi v tom 15 století rozmyslel...
z IP *** | 27.1.2010 16:38
Skvělý článek, mluvíš mi z duše.
z IP *** | 27.1.2010 16:56
ŽIŽKA:NSDAP a v závorce DS?Tady je někdo mírně řečeno vedle.Spojuješ něco,o čem zřejmě víš hodně málo.Jen abych dodal,NSDAP je už 70 dávno pryč.Jo,kritici psali,že Avatar je skytě rasisitycký,že vyvolává v lidech deprse a sklony k sebevraždám,že je učí kouřit...Jak je patrno z Tvého článku,chytil jsi média(tak jako drtivá většina této země) za slovo,v důsledku toho se ani nediviím,že Tvůj názor je takto směšný.
z IP *** | 27.1.2010 19:48
S autorem lze souhlasit v tom, že se odcizujeme masivně přírodě. Zažil jsem případ, kdy dítě nevědělo odkud pochází mléko a mělo za to, že se "vyrábí" v obchodě a stejně tak pečivo. To jen pro ilustraci tristního stavu současné společnosti. A pro pány "Žižky" bych doporučil poučit se kdo byl "von Kelchberg", rozený v Trocnově! Slušný člověk by si jméno zločince jako nick asi nedal. Jedna věc je mýtus a druhá realita. No ale co dělat když někdo, contra factum, ještě věří v pohádku o husitském původu vozové hradby i po r. 1985, že?!
z IP *** | 27.1.2010 20:09
Lukáš Švestka: nejdriv jsem premyslel, jestli ma cenu reagovat, ale dobre: Svycarsko: je to tak jak jsem to rekl - demokracie funguje. Jsem proti tomu, aby o strategickych vecech a nekterych vecech souvisejici s ekonomii (dane apod) hlasoval plebs. Cechackovska predstava, ze ovcan vi vsecko nejlip je nesmysl a prima demokracie funguje pouze na lokalni urovni. Naopak u temat souziti (viz nedavne referendum o staveni mesit) bych referendum umoznil. Prima volba prezidenta je medialni show popularity, ne demokracie. Vlade bych platy zvysil, protoze vlada ma byt vrcholovy management. To, proc v ni nesedi odpovedni manazeri je z (podle me) velke casti dane tim, ze platy ve vlade NEJSOU odpovidajici. Naproti tomu bych zakonem omezil moznosti clenstvi v ruznych radach a komisich, protoze tam se penize opravdu vyhazuji. Stejne tak bych politikum zakazal zamestnavani (i vzdalenych) rodinnych prislusniku. Jinak plat poslancu je TROJNASOBEK soucasneho platu obcana v nepodnikatelske sfere (tj. delnika/zamestnance). Kteri imigranti maji deti jako kobylek? U nas maji ta tvoje kvanta deti romove a krestane - a obe skupiny jsou (pro tvou informaci) cesi. K tem sebevedomym blbcum - je jich pozehnane a to vsude. Jenze zakladni problem je videt ridici pracovniky jako odborniky - manazer ma byt odbornik na "menedzovani" a o oboru toho nemusi znat az tolik. A co ma lidska hloupost spolecneho s demokracii? Az vyrostes ze tridy a budes mit zamestnani (a deti), tak snad trochu zmenis nazor. S jadernymi elektrarnami a zelenym terorismem, ktery nema s ochranou prirody se shodujeme. A zaverem, k tomu hlavnimu - a to je to problematicke bohatstvi. Ten clanek se zabyva materialismem a mamonem a je proti nemu. Jenze to, co chcete je Janosikovsky sebrat bohatym a dat sobe. A to je totez. Proc by napriklad meli byt bohatsi lide vice daneni? Kdyz vydelam vic penez, tak bych mel byt postihovan? Chapete, ze penize, ktere si ten bohaty clovek vydela vrati do systemu tim, ze je bude investovat?! Tim da opet nekomu vydelat, penize se vrati do obehu a do statni kasy etc. To jsem ale napsat nechtel. Pochopte, ze ve vetsine sveta je par dolaru bohatstvi a ze mate byt KURVA VDECNY za to co mate. ZDA SE VAM TO MALO? Omlouvam se za to stridani vykani a tykani, delam u toho dalsi veci :)
z IP *** | 27.1.2010 21:09
Tak, jelikož jsi se profiloval v předchozím příspěvku proti přímé demokracii jako takové, musel jsem reagovat tak, jak jsem reagoval. V referendech by měl národ rozhodovat o věcech, jež se ho přímo dotýkají, což je například přímé ohrožení státní suverenity (radar, Lisabon). To totiž nepovažuji za strategické věci či věci, dotýkající se ekonomiky. Ale za odpornou zradu na naší zemi, spáchanou politiky, kterou nyní běžný občan bohužel nemá možnost ovlivnit. Přímá volba prezidenta je možná otázkou popularity, ale je to přímá demokracie. S omezením činosti v radách a zákaz zaměstnávání rodinných příslušníků, v tom souhlas. Ale plat poslance není trojnásobek platu Čecha, jak říkám. Reálná mzda se pohybuje někde na 12 000 korunách, těch cca 20 000 průměru zase tolik lidí nemá. A poslanecký plat NENÍ 36 000. Krom toho se jim ještě připočítávají náhrady atd. No, pro tvou informaci - cikáni nejsou Češi. Jsou to cikáni. Byť s českým občanstvím. Ale to na tom, co jsou zač, nic nemění. Jinak do této skupiny spadají i muslimové a černoši. Podívej se třeba na to, jak to vypadá ve Francii. Tak tady to za pár let bude také, pokud se tomu neučiní přítrž. Co se křesťanů týče, mám mezi křesťany přátele a narozdíl od výše zmiňovaných, křesťané se o své děti dokáží finančně i morálně postarat a vychovat je. Co se těch "odborníků manažerů" týče, nepovažuji za odbornost propouštění, technické škrty a investice do reklamy, jak říkám, popisuji vlastní, respektive taťkovu zkušenost. A že už pracuje nějaký ten pátek. Jinak ne, mé názory se skutečně nezmění. Ze třídy odrostlý jsem, nevím, co si pod tím pojmem představuješ, ale mě příští rok čeká vysoká škola. No a závěrem k tomu bohatství. Ano, materialismus odmítám jako něco, co ničí lidské hodnoty a charakter, kdy pro člověka jedinou hodnotou je jím nashromážděný majetek a honba za ním. Takové jednání ve mně osobně vzbuzuje odpor. Nicméně, tady se nebavíme o braní majetku bohatým a rozdáváním těm méně bohatým tak, jako to naznačuješ ty. Bavíme se zde o tzv. sociální solidaritě, která je charakteristickým rysem národně-sociálního státu. Je to jev, kdy každý člen národní pospolitosti pracuje pro blaho celku, při čemž s blahem celku se dostaví i blaho každého jednotlivce. Lidé jsou ceněni podle svých schopností a za svůj přínos celku, při čemž každý jeden má pro celek svůj význam. V případě potíží jednoho plnoprávného člena celku mu celek pomůže tyto potíže překonat, třeba i formou finanční podpory. Tu ovšem, zdůrazňuji, dostane pouze plnoprávný člen celku. Což není někdo, kdo by se práci kupříkladu záměrně vyhýbal. Celý tento princip sociální solidarity je něco, co dnes rozhodně nefunguje. Lidé rozhodně nejsou ceněni podle svého přínosu společnosti a schopností. Zato podpory dostává kdejaká asociální smažka. Nemám nic proti tomu, když má někdo peníze, ale musí si je zasloužit. Dnešní systém ovšem dává prostor lidem, kteří si ty velké peníze nezaslouží - ať už jsou to ti bezcharakterní blbci na manažerských postech či mafiánská hovada a zloději jako Pitr, Krejčíř či Kožený. Mimochodem, celkem by mě zajímalo, kolik toho státu vrátí "schopní podnikatelé", kteří si odepisují z daní na firmu snad i toaletní papír.
z IP *** | 28.1.2010 03:50
S názory Lukaše se plně ztotožnňuji.Například nedávná reportáž o přemísťování sídel firem do daňových rájů.Podle zatím střízlivých odhadů : cca. 20 miliard ztráta na daních.Já pocházím z vesnice máme asi tak 15 ha půdy a tak trochu vím co je práce.Nezávidím ředitelům jejich platy,ty jsem zmínil jen jako příklad,ani nikomu jinému a za chudého se také nepovažuji.Zatím máme s manželkou co jíst,a to je základ.Ale jak se tady jedná s přírodou a navíc se zemědělstvím,to je otřes.Doufám jen,že nedopadneme jako na Slovensku- pacholci na vlastním gruntu.
z IP *** | 31.1.2010 17:21
Myslím, že skuhráte na špatném hrobě a podsouváte vědě něco co není, je to dnes součást kultury a pokud z vědy dělá někdo náboženství což ze své podstaty být nemůže, pak to není chyba vědy, ale těch, kteří tak činí.
z IP *** | 11.2.2010 00:15
Zajimavy text. Osobne mi asi nejvic vadi, jak deti z mest vubec nemaji potuchy o prirode, o tom jak se v ni chovat, orientovat atd. Dostoupilo to az do takoveho stavu, ze se prirody boji, desi se ji a nejradsi se stahuji do uzavrenych, zastavenych prostoru, kde se citi bezpecne a pohodlene. Udesne. To Anonymni patriot: Vasi nechut ke golfovym hristim nechapu. Osobne mam naopak s hristem velmi pozitivni skusenost. Spolecnost koupila plochu, ktera byla drive zarostla, neudrzovana, jedine co zde bylo byly cerne skladky, v podstate nepruchodna a upravila ji do formy hriste, coz krajine vzhledove nepochybne pomohlo.
z IP 90.225.71.*** | 5.3.2010 19:51
Zaujal me clanek i diskuze a musim pouze napsat ze vas ve vsem podporuji a az se vratim do cech /po 35 letech ve Svedsku/ tak se stanu clenem. Z krasne a bohate svedske zeme se dnes stalo hruzne dejiste nejtrvrdsiho kapitalismu,smichani narodu /286 ruznych narodnosti/ 28% pristehovalcu nejvic mimoevropanu a muslimu kteri dnes vladnou v cele zemi a neda se proti nim ani pipnout. Zlocinnost je nejmin 2 krat vetsi nez v cechach a kazdy den vrazda a 20 ruznych prepadeni .
I v cechach vidim pribivajici mensinu tmavych obyvatel a to tim nemyslim cikany! Drzost mnoha narodu je casto mnohem vetsi nez skoro po staletich integrovanych cikanu v cechach. Hlad arabu,pakistancu,cernochu po bylich zenach je nesrovnatelne vetsi nez u cikanu! Ty hruzy nechci cecham prat a jsem ochoten proti tomu i osobne po navratu bojovat
Dekuji -neveriteli mi prijedte se podivat prez weekend do MALMÖ