internetové noviny / elektronický archiv

Tři zakladatelé DS v čele kandidátky do eurovoleb

Konference28-3-09-002

Martin Zbela, Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek povedou kandidátku do evropských voleb. FOTO: ARCHIV DL

29. března 2009 Počátkem roku 2003 společně zakládali stranu, teď chtějí v jejím čele prorazit na půdu Evropského parlamentu. Do červnových voleb povedou kandidátku Dělnické strany tři muži – Tomáš Vandas (40), Jiří Štěpánek (37) a Martin Zbela (32). První je předsedou strany, druhý místopředsedou a třetí kandidát řídí stranický tisk Dělnické listy a nyní se stal kooptací, do dalšího sjezdu, členem předsednictva strany.

Kvůli nadcházejícím eurovolbám se v sobotu 27. března konala v Praze stranická konference, které se zúčastnilo na 80 členů a aktivistů Dělnické strany. S hlavním projevem vystoupil předseda DS Tomáš Vandas. Věnoval se hlavně kampani a její strategii před červnovými volbami a také zhodnotil uplynulé období, které nebylo chudé na události.

„Od začátku dubna skoro každý víkend bude ve znamení předvolebních mítinků Dělnické strany. Těmito akcemi chceme pokrýt všechny kraje České republiky, zejména krajská města a ty lokality, postižené sociálními problémy,“ řekl Tomáš Vandas. Místa a časy jednotlivých akcí zveřejní v následujících dnech oficiální weby Dělnické strany, tj. stránky stranické a osobní stránky Tomáše Vandase.

Vandas seznámil delegáty konference s finální podobou volební kandidátky Dělnické strany, kterou jeho volební štáb odevzdal na Ministerstvu vnitra ČR k řádné registraci. Na kandidátce má největší zastoupení Ústecký kraj, ostatní regiony jsou zastoupeny poměrným způsobem.

S dalším projevem vystoupil předseda Dělnické mládeže Martin Zbela. Jeho ideový projev se věnoval zejména byrokratismu Evropské unie. „V dnešním systému má přednost jedinec před společností. Pokud bychom připustili socialismus evropský, znamenalo by to podřízenost jedince zájmům unie, vládců unie, k čemu již spěje Lisabonská smlouva, a věřím tomu, že další smlouva (která bude vším možným, jen ne smlouvou) utáhne šrouby s mnohem větší silou,“ uvedl Zbela.

Podle předsedy DM má v socialismu národním také přednost společnost před jedincem, cílem této společnosti však není žádná komunistická nebo evropská idea, jediným a hlavním zájmem takové společnosti je rozvoj národa, jeho sjednocení a emancipace. „Bude to národ, kdo bude vychovávat generace, nikoliv televize vlastněné společnostmi se sídlem na Bahamských ostrovech apod,“ dodal Martin Zbela.

Jiří Štěpánek, I. místopředseda Dělnické strany, apeloval na své spolustraníky, aby nepodceňovali svůj přístup k voličům. „Každý z nás prezentujeme stranu a její program, podle toho nás lidé také budou hodnotit. Více než na tištěný papír dají na vystupování představitele a kandidáta, podle něho se budou ve volbách rozhodovat. Jsme národní socialisté, z čehož vyplývá důstojné chování a pevnost názorů,“ řekl místopředseda.

Vedení Dělnické strany seznámilo účastníky konference i s doplněním předsednictva strany o nového člena. V pětičlenném orgánu, který se skládá z předsedy, dvou místopředsedu a dvou členů, zasedne jako jeho člen Martin Zbela. Kooptace je podle stranických stanov platná do následujícího sjezdu strany.

Závěrem konference probíhala volná diskuze, ve které někteří aktivisté přednesli své názory na činnost a propagaci strany v předvolebním období.

-red-