internetové noviny / elektronický archiv

Agent „Pražan“ u moci

Komor

Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil osobní kartu agenta StB Jiřího Komorouse, současného náměstka ministra vnitra. REPRO: DL

10. listopadu 2009 Současný náměstek ministra vnitra Jiří Komorous, jenž má na starosti boj s extremismem (rozuměj Dělnickou stranou a pravicovými aktivisty), figuruje na seznamu komunistické rozvědky.

Pravdu o Komorousovi včera zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů. Jiří Komorous působil u policie od roku 1984. Od svých 23 let byl členem Komunistické strany Československa. Před listopadem 1989 studoval školu Státní bezpečnosti a byl příslušníkem první správy SNB - komunistické rozvědky spadající pod StB.

Rozvědka byla podle vedení Ústavu pro studium totalitních režimů nedílnou součástí sovětského rozvědného aparátu pod kontrolou KGB. „Snažila se pronikat do důležitých objektů v demokratickém zahraničí i zemí třetího světa,“ sdělil serveru Aktuálně ředitel Ústavu Pavel Žáček. Zaměřena byla i proti představitelům politického exilu.

Komorous dnes z pověření bývalého svazáka a ministra vnitra Peciny řídí boj s vnitřním nepřítelem – tzv. pravicovým extremismem. Do čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dosadil svého známého z protidrogové centrály Roberta Šlachtu ZDE Změna se velmi rychle projevila v praxi. Domovní prohlídky a zatýkání á la URNA, zastrašování veřejnosti teroristickými útoky, které se mají v budoucnu stát záminkou pro další represi.

Není tomu dlouho, co vláda bývalého komunisty Fischera oficiálně navrhla povýšit Komorouse do hodnosti generála. Silné kafe i pro Hrad, protože k udělení generálské hodnosti Václavem Klausem nakonec nedošlo. „Již jen fakt navržení a jednomyslného schválení návrhu mého povýšení vládou je pro mne nesmírnou ctí a ohodnocením mé práce,“ reagoval Komorous přes SMS pro Lidové noviny.

Komorous je dnes zosobněním státního teroru. Není vyloučeno, že se ho bojí i ministr Pecina. Je chladný, ctižádostivý, udržuje si odstup od lidí, výsledky jeho práce jsou každému na očích. Kukláči URNA rozrážející dveře do bytu plného „extremistů“ (např. rodiny s dětmi) vyrazí každému dech. Novinářům, politikům a samozřejmě bázlivé veřejnosti. V takové situaci se nikdo neodváží zeptat se proč?

Ke Komorousovým mužům kromě Šlachty patří i Martin Linhart, ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra. Ten dnes v přítomnosti Komorouse a bývalého ministra vnitra Bublana (ČSSD) v Senátu oznámil, že nerozpuštění Dělnické strany by prý mohlo vést k radikalizaci jejích příznivců. „Může dojít možná i k dalšímu vyhrocení v oblasti násilné trestné činnosti,“ dodal podle ČTK Linhart ZDE

V souvislosti s nedávným policejním zátahem na členy DS a další aktivisty Linhart zmínil „plány“ teroristických útoků na infrastrukturu či únosů. Ve skutečnosti žádné plány neexistují a údajní teroristé jsou dnes v práci nebo ve škole. Na vazbě skončili lidé kvůli koncertům, samolepkám a tričkům.

Historie agenta „Pražana“ nám může být vcelku ukradená, kdyby ovšem Jiří Komorous neřídil represivní složky státu proti politické opozici – tedy lidem, kteří prý mají v budoucnu něco spáchat, pokud by přetrvala současná ekonomická krize.

Pecina, Fischer, Pražan a spol. se velmi často odvolávají na budoucnost. Co kdyby, co když dostanou příležitost, co když je budou lidé volit…, říkají o DS a současně tak „obhajují“ represi proti ní.

Minulost těchto pánů není tématem dne, protože jsou mocní. A nikdo z mocných se je na ní nezeptá. Strach je totiž nejlepším prostředkem k tichému a bezmocnému souhlasu. Ten má v naší zemi dlouholetou tradici. Bohužel.

X_2

Martin Zbela